KOVIN – Osnovna škola „Đura Jakšić“ iz Kovina, tokom šest meseci, sarađivala je na projektu Literate Twinners sa 17 partnera iz 7 različitih zemalja: Turska, Portugalija, Španija, Hrvatska, Azerbejdžan i Tunis. Učestovalo je 167 učenika.
„Naši ciljevi su bili da povećamo nivo znanja o medijskoj pismenosti, da savesno koristimo internet i da podignemo društvene i građanske kompetencije na viši nivo. Kroz integraciju medijske pismenosti i pismenosti na društvenim mrežama u nastavni plan i program u vreme pandemije ostvarili smo da učenici pored širenja znanja budu i pripremljeni za kontinuiranu izloženost internetu i njegovim sadržajima. Takođe, ovaj projekat je doprineo podizanju nivoa jezičkih kompentencija jer je jezik komunikacije bio engleski, ali smo mi projekat pokušali i da integrišemo tako da se u našoj školi podizala svest o multilingvalnosti i aktivnosti su često uključivale i upotrebu drugih jezika koji su zastupljeni u školi: srpski, engleski i rumunski jezik“, kažu u „Đurinj“ školi.
Aktivnosti su bile raznovrsne i smenjivale su se kroz precizno isplaniran program koji su osmišljavali iz meseca u mesec koristeći aplikacije za glasanje i davanje mišljenja. Koordinatori projekta su na osnovu njihovog mišljenja osmišljavale mesečne planove rada.
Kovinskoj školi je ovo prvi eTvinig projekat na kojem su učili i stekli neprocenjivo iskustvo o radu u takvom okruženju. Posebno je bilo zanimljivo korišćenje digitalnih aplikacija, koje su vrlo korisne za onlajn rad, kako za učenike tako i za nastavnike.
„Tokom projekta, nastavnici su koristili Gugl učionicu i Viber za komunikaciju sa svojim učenicima. Na samom početku organizovano je i jedno javno predavanje na kome su učestvovali svi učenici drugog ciklusa. Ovo predavanje je bilo opšteg karaktera i odnosilo se na bezbednost na internetu, a zamišljeno je kao obeležavanje Dana sigurnijeg interneta i kao podrška svim učenicima koji su se našli u novoj ulozi u tzv. onlajn nastavi. Projekat je bio izuzetno uspešan u svakoj zemlji koja je učestvovala. Svi partneri su dobili svoje oznake kvaliteta kao i Evropsku oznaku kvaliteta. Takođe, projekat je predstavljen na Nacionalnoj konferenciji eTvining-a kao primer dobre prakse vezane za godišnju temu „ Medijska pismenost u nastavi“, gde smo predstavili način povezivanja učenika i onlajn rad na projektu. Sam projekat je uvršten u godišnju knjigu primera dobre prakse„Podučavanje medijske pismenosti i borba protiv dezinformacija pomoću eTwinning-a”. Naš projekat je objavljen u kategoriji projekata za decu od 12 do 16 godina. Imali smo i tu čast da budemo pozvani na Godišnju eTwinning onlajn konferenciju 2021. – Medijska pismenost i dezinformacije, eTwinning pravi razliku“, kažu u „Đurinoj školi.
Projekat u ovoj kovinskoj školi pratili su učenici VI i IV-3 razreda. Tim nastavnika koji je vodio ovaj projekat u školi bile su: Ana Albu Savić, nastavnica rumunskog jezika i građanskog vaspitanja i Olja Novokmet, nastavnica engleskog jezika i građanskog vaspitanja.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.