Orban: Zapadni Balkan već 15 godina i dva meseca čeka na članstvo u EU! Recimo im „da“ ili „ne“

Orban
Mađarska će od 1. jula predsedavati Savetom Evropske unije. Tim povodom mađarski premijer Viktor Orban razgovarao je sa vodećim političarima Evropske unije kako bi dobio „zeleno svetlo“ za plan predsedavanja. Jedan od sastanaka održan je između premijera Orbana i italijanske premijerke Đorđe Meloni.

U saopštenju sa sastanka sa italijanskom premijerkom, koji je objavljen na sajtu Vlade Mađarske (About Hungary), navode se teme rezgovora između dva premijera.

Jedna od tema bila je i proširenje EU. U saopštenju se navodi: … tema o kojoj smo razgovarali, a oko koje imamo zajednički stav, jeste integracija Zapadnog Balkana i Balkana u Evropsku uniju. Rekao sam premijerki (Đorđi Meloni) da smatram da je sramota da zemlje iz tog regiona koje su aplicirale za članstvo u Evropskoj uniji do danas čekaju da postanu članice petnaest godina i dva meseca. Ovo je jednostavno neprihvatljivo! Recimo „da“ ili „ne“, ali nemojmo to više da radimo!

Premijer Orban, u svom saopštenju sa razgovora osvrnuo se i na izbore za komesare u Evropskoj komisiji. – Konačno, ako mi dozvolite, želeo bih da prokomentarišem raspodelu mesta u Briselu. Ja sam premijer sa najdužim stažem u Evropskoj uniji. Video sam kako je bilo 1998. godine, kada smo bili samo zemlja kandidat, a video sam i kako je bilo 2010. Znam i šta je pošlo po zlu i kada. A koren evropskih problema od kojih danas patimo je u tome što je posle evropskih izbora 2014. godine tadašnji predsednik Evropske komisije objavio da je Komisija – koja je nekada bila „čuvar ugovora“ politički neutralna telo – treba da se transformiše u političko telo. Ovaj proces je tada počeo. Od tada se to razvija, izazivajući sve više problema u Evropskoj uniji. Ono što je sada u planu je koalicija tri partije koje međusobno dodeljuju važna evropska mesta i ne uključuju druge. Time se institucije Evropske unije postavljaju na partijske temelje, na partijsko-političke temelje. Pošto nema uključenosti, već isključenja, biće, dakle, većina i manjina: biće „vlada“, a biće i „opozicija“. Ovo nije bila ideja! To nije ono za šta je EU dizajnirana! EU je dizajnirana za angažovanje: svi moraju biti uključeni – velike zemlje više, manje manje, ali nekako svi moraju biti uključeni. Ne smemo dozvoliti da bilo koja zemlja u EU oseti da je u opoziciji, da pripada manjini. …Zbog toga ja – lično i u ime Mađarske – ne mogu podržati partijski sporazum koji se sada priprema za raspodelu pozicija.

U svom saopštenju, premijer Orban naveo je da su dva premijera razgovarala i o migracijama: – Razgovarali smo i o ilegalnim migracijama. Procenjujemo da će u narednih dvadeset godina stanovništvo Afrike porasti za 750 miliona. Dakle, u narednih dvadeset godina, populacija Afrike će porasti za duplo više od ukupne populacije Evropske unije. Postoje dve opcije: ili će postojati koncept razvoja Afrike koji će žitelje Afrike zadržati kod kuće; ili će doći do masovne migracije od koje nećemo moći da se zaštitimo. Zato zajednički podržavamo postojanje sveobuhvatne evropske strategije za razvoj Afrike.

Kako je najavljeno Mađarska će iskoristiti svoje predsedavanje za uvođenje novog konkurentnog poljoprivrednog sporazuma, usredsređenog na farmere, traženje efikasnije zaštite spoljnih granica, upravljanje osnovnim uzrocima migracija i efikasnije politike povratka.

Pročitajte još:

 

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.