Opština Srbobran dobila Elektronski kulturni atlas

SRBOBRAN – Opština Srbobran dobila je prvi Elektronski kulturni atlas, portal koji na jednom mestu donosi sistematizovanu ličnu kartu Srbobrana, Turije i Nadalja.

Kroz sekcije Opšti podaci, Istorija, Kultura i druge, na portalu EKAS pred posetiocima se otvara čitav svet mnogih značajnih istorijskih trenutaka u razvoju grada i cele sredine, zatim priče o znamenitim srbobranskim porodicama i pojedincima, činjenice o prirodnim bogatstvima, arhitekturi, religiji, manifestacijama, kafanama i restoranima, društvima i udruženjima i mnogo čemu drugom.

Projekat izrade portala realizovan je zajedno sa Pokrajinskim sekretarijatom za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

“Na ovaj korak odlučili smo se kako bi na jednom mestu formirali digitalnu bazu podataka, koja će objediniti sve informacije o kulturnom nasleđu opštine Srbobran. Taj novi portal sadrži podatke o znamenitim ličnostima, manifestacijama, o pokretnoj i nepokretnoj kulturnoj imovini, istoriji i svemu drugom što je značajno za naš identitet. Portal će s vremenom biti dopunjavan, sadržaji proširivani, a sve u nameri da postane sveobuhvatni vodič kroz turističku ponudu Srbobrana, Turije i Nadalja. Ovom prilikom se zahvaljujem Pokrajinskom sekretarijatu na novčanoj podršci za realizaciju projekta, u visini od 400.000 dinara, ali i na podršci koju nam pruža za mnogobrojne projekte u poslednjih nekoliko godina. EKAS je tek prvi korak u postavljanju Srbobrana na turističku mapu Srbije, jer kao što se može videti, mi svakako imamo šta da ponudimo gostima”, rekla je prilikom prezentacije portala Milica Zarić, zamenica predsednika opštine Srbobran.

Foto: Vojvodina uživo

Na izradi portala bili su angažovani programer Nenad Bugarski i teolog i turistički vodič Dejan Korceba.

Govoreći o izradi sajta, Bugarski je istakao da se, između ostalog, vodio idejom da svi sadržaji budu lako dostupni i razumljivi svim posetiocima internet stranice.

“EKAS neće biti značajan samo nekim budućim turistima koje će zanimati da posete Srbobran, on postaje jedinstvena istorijska enciklopedija kakve do sada nije bilo i kao takav može pomoći kao izvor za pisanje različitih radova. Zbog toga je sajt projektovan da se na njemu jednako lako može snaći i kroz intuitivno složene kategorije kretati svako, od osnovaca, preko srednjoškolaca i studenata, pa do najstarijih nam sugrađana”, rekao je Bugarski.

Foto: Vojvodina uživo

Dejan Korceba, idejni pokretač portala EKAS, napisao je za ovu priliku 180 stranica teksta.

“Obratio sam se lokalnoj samoupravi pre godinu i po dana sa idejom da učinimo nešto za jačanje potencijala naše sredine. Sajt je jedan od prvih i najvažnijih segmenata u tom procesu, ne informativni kakve već imamo, nego jedan promotivni. Pre nekih pola godine Pokrajinska vlada je raspisala konkurs za te namene, čime se otvorila mogućnost za realizaciju ideje. Elektronski kulturni atlas je malo drugačiji od prvobitne ideje, jer kulturni atlas podrazumeva mnogo sveobuhvatniji pristup gde se sakupljaju svi mogući podaci koji o Srbobranu postoje. Pronaći sve te informacije nije lak ni naivan posao, zato smo za početak napravili dobru bazu sa najvažnijim podacima, a u budućnosti ćemo širiti priču kako budemo dolazili do novih saznanja”, rekao je Korceba.

On se zahvalio svima koji su pomogli da dođe do zavidne istorijske građe, do sad potpuno skrivene, ali i onima koji su ustupili svoje knjige, fotografije, razglednice i sve drugo što je pronašlo svoje mesto na portalu.

Portal Eletronski Kulturni atlas možete čitati ovde.

 

 

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.