Opština sanira divlju deponiju u Čelarevu i planira nove projekte iz oblasti zaštite životne sredine

BAČKA PALANKA – Opština Bačka Palanka sanira sve divlje deponije na svoj teritoriji i menja odluku o komunalnim delatnostima kako bi se suzbilo stavranje novih. 

Po prvi put, u poslednjih tridesetak godina, opština Bačka Palanka preuzela je ozbiljne i sveobuhvatne mere za uklanjanje divljih deponija i njihovo saniranje. Predsednik Skupštine opštine Bačka Palanka Milan Čavić izjavio je da se divlja deponija na zemljištu Delta agrara u Čelarevu, koja je zbog svoje neuslovnosti ugrožavala živote meštana, upravo sanira i da je sa nje odneto približno 1000 kubika smeća. Čavić je najavio i nove mere koje će Opština preuzeti, kako po pitanju kažnjavanja osoba koje nelegalno odlažu smeće i sredstva koja će se iz opštinske kase izdvojiti za ekološke projekte.

Predsednik SO Bačka Palanka Milan Čavić dao je izjavu za BAP televiziju, koju prenosimo u celosti:

”Prvi put od kada je nastala ova deponija, zadnjih 30 godina u nju je samo navlačeno smeće, zemlja sloj po sloj tako da je ovo prvi put kada se smeće uklanja sa ove deponije, ovo je jedan sveobuhvatan proces koji zahteva tešku mehanizaciju i do sada je uklonjeno približno 1000 kubika smeća koje je odneto na gradsku deponiju u Bačku Palanku” izjavio je čavić.

“Ono što je bitno za meštane Čelareva i same opštine Bačka Palanka nakon sanacije ove deponije ovde će biti jedna ravna površina na kojoj će moći da se zasadi drveće, i to će biti naš predlog vlasniku parcele, u ovom slučaju je to Delta agrar. Na jesen, kada se steknu uslovi, da se posade sadnice drveća, kako više nikada na ovom mestu ne nikne neka nova divlja deponija. Naša obaveza kao lokalne samouprave jeste da idemo sa strožijim merama, vezano za kažnjavanje, slanje inspekcije i angažovanje više poljočuvarske službe jer u svim mestima postoje divlje deponije i moramo više raditi na tome. Građani po obavezi treba da plaćaju odnošenje smeća, što se ne dešava, već smeće bace na jedno mestu, a mi iz Opštine onda angažujemo sredstva i uklanjamo taj otpad i tako se stvara začarani krug kom treba stati na kraj. Ići ćemo na izmenu odluke o komunalnim delatnostima, kazne su veoma niske za fizička lica od 3000 dinara, Ekološka osvešćenost je bitna i briga o životnoj sredini, treba da se primenjuje i u praksi. Plan je da se sve divlje deponije uklone kako uslovi budu dozvoljavali, mere koje se donose će sprečiti nastanak novih i širenje postojećih.”

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.