NOVI SAD – Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Branko Markoski uručio je danas predstavnicima 3 fakulteta i Univerziteta u Novom Sadu ugovore ukupne vrednosti 31,3 miliona dinara za nabavku opreme i izgradnju sistema za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora putem solarnih fotonaponskih panela.
Pozdravivši prisutne, sekretar prof. dr Markoski je poručio da Univerzitet u Novom Sadu, sa svojih bezmalo 50.000 studenata, prvi u Srbiji uvodi ovu savremenu tehnologiju za uštedu električne energije i da će služiti kao primer drugima.
„Novac za izgradnju fotonaponskih elektrana ove godine dobili su Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, Građevinski fakulteta u Subotici i Univerzitet u Novom Sadu“, rekao je prof. dr Markoski i dodao:
„Ovo je nastavak procesa uvođenja savremenih i održivih tehnologija u visokoškolske ustanove, koji je Sekretarijat započeo prošle godine, s obzirom na to da je po istom konkursu u projektnoj 2023. godini finansirana nabavka solarnih panela za 13 visokoškolskih ustanova čiji je osnivač AP Vojvodina“.
Sekretar prof. dr Markoski je rekao da su sve visokoškolske ustanove koje su dobile fotonaponske panele prošle godine već uveliko ušle u proces pribavljanja potrebnih saglasnosti i dozvola i da je sledeći korak izrada odgovarajućeg softvera za ove sisteme.
„Već sledeće godine moći ćemo da vidimo i izmerimo rezultate ovog projekta, a onda i da pristupimo daljem unapređivanju i realizaciji drugih aktivnosti u skladu sa Programom razvoja visokog obrazovanja i naučnoistraživačke delatnosti u AP Vojvodini do 2030. godine, kojim je između ostalog, utvrđen i cilj koji se odnosi na uvođenje zelenih tehnologija“, istakao je resorni sekretar prof. dr Markoski.
Pokrajinska vlada preko resornog sekretarijata prethodno je sa 6,4 miliona dinara finansirala izradu projektno-tehničke dokumentacije za sve fakultete Univerziteta u Novom Sadu za izgradnju fotonaponskih elektrana.
Strateška usmerenost i prioriteti razvoja energetike Republike Srbije i AP Vojvodine, i pre globalne energetske krize 2022. godine, bili su usmereni ka energetskoj tranziciji, razvoju zelene energije, većoj energetskoj efikasnosti i racionalnijoj upotrebi energetskih resursa. Pored toga, prioriteti do 2030. jesu brža primena savremenih energetskih i informacionih tehnologija i veća regulisanost u sektoru komunalne energetike, industrije i javnih objekata.
Značajni finansijski podsticaj za rešavanje ekoloških problema omogućava Zelena agenda Evropske unije za Zapadni Balkan, koju je – u okviru zelene tranzicije – Republika Srbija potpisala u Sofiji 2020. godine. Na taj način, Srbija se obavezala na sprovođenje niza zadataka u skladu s načelima održivog razvoja.
Pročitajte još: