PANČEVO – Današnji medijski napad na Opštu bolnicu Pančevo i direktora dr Slobodana Ovuku, od strane vanparlamentarne opozicije, na društvenoj mreži Tviter, je jeftin način privlačenja pažnje.
Opšta bolnica Pančevo bila je ruševina i potpuno neuslovna za pacijente do 2016. godine, kada Pokrajinska administracija počinje da ulaže u rekonstrukciju zgrade, zapošljavanje mladih lekara i medicinskog osoblja i nabavku zdravstvene opreme.
Pre rekonstrukcije, to je bio objekat sa zemljanim podovima i poplavom u zgradi. Sadašnja vlast započela je rekonstrukciju i opremanje Opšte bolnice Pančevo 2016. godine. Danas je to zdravstvena ustanova za respekt, na čijem je čelu jedan od najcenjenijih ljudi u struci i Pančevac koga svi u južnom Banatu poštuju.
Ovoj bolnici gravitira 200.000 pacijenata.
Pokrajinska vlada uložila je 744 miliona dinara za opremanje i rekonstrukciju 8.000 kvadrata Opšte bolnice Pančevo, najvažnije zdravstvene ustanove u Južnom Banatu. Od juna 2016. godine za nabavku opreme izdvojeno više od 200 miliona dinara, a u rekonstrukciju Internističkog bloka Opšte bolnice Pančevo uloženo je 544 miliona dinara. Urađeno je ono što se u južnom Banatu čekalo više od 30 godina. Radilo se planski i sistematski, kako bi pacijenti imali najsavremenije uslove za lečenje.
Značajno je istaći preseljenje grudnog odeljenja, onkologije i neurologije, koja novim razmeštajem dobija sobe za dnevnu bolnicu, a kapacitet povećava sa 16 na 40 postelja. Neurologija i Grudno odeljenje su bili na nivou 19. veka, bez sanitarnih čvorova kao što je bilo interno odeljenje. U novom krilu sada ima šest službi koje rade neometano sada u vrhunskim uslovima.
Slike uzanih toaleta ostale su prošlost, jer svaka bolnička soba danas ima toalet i kupatilo, centralnu klimu… otvorena je nova stranica istorije pančevačke bolnice, sa željom da se nikada ne vrate ona vremena kada su prethodni režimi u Vojvodini punili sopstvene džepove, a građane Pančeva i okoline zapostavili i dozvolili da se leče u neuslovnoj bolnici.
Da podsetimo čitaoce, da je te 2016. godine od stare bolnice ostala samo oplata zgrade. Kompletna unutrašnja infrastruktura je renovirana. Porušeni su unutrašnji zidovi, izbačene su stare vodovodne i kanalizacione cevi, urađena je komplentno nova instalacija – voda, struja, medicinski gasovi, protivpožarni sistem, sistem protiv pušenja koji odmah reaguje na dim, centralna klimatizacija odnosno grejanje preko toplotnih pumpi.
Urađena je kompletna fasada. Termoenergetski stepen je podignut na potreban nivo. Zamenjena je kompletna stolarija, nov krov. Urađeni su zemljani radovi oko temelja.
Danas fizikalna medicina ima prozore i dnevno svetlo za razliku od prethodnih godina kada su imali male prozore kao u skladišnim magacinskim objektima. Urađen je nov bazen za fizukalnu medicinu. Dva postojeća lifta zamenjena su potpuno novom opremom, a projektovan je i treći lift dok je potpuno novo okno urađeno u urgentnom delu.
Urgentno-prijemna služba sada se nalazi na drugom ulazu u bolnicu, potpuno drugačije koncipirana. Lakše se primaju hitni slučajevi i sanitet, a napravljena je i rampa za ulaz pacijenata u kolicima. Odeljenje fizikalne terapije, koje godinama nije funkcionisalo zbog prokišnjavanja, a bazen skoro nikada nije bio u funkciji, sada izgleda potpuno drugačije. Sređena je i opremljena sala za vežbe i elektroterapiju. U suterenu se nalazi odeljenje fizikalne medicine.
U internističkom bloku bolnice, u suterenu je kompletna fizikalna medicina sa rehabilitacijom. Sada se u ovom bloku nalazi radiološka služba i kardiološka dijagnostika, odnosno ultrazvuk srca, holter i EKG. Sve to se nalazi u prostorijama nekadašnje prijemne ambulante u centralnom holu. Renoviran je prostor oko skenera i dijagnostike radiološke.
Rekonstruisana je Služba za patologiju. Konačno su dočekani najmoderniji uslovi za rad ove službe – hladnjača s dovoljnim brojem mesta, zadovoljavajućeg kapaciteta, urađena je kompletno nova sala za obdukciju u koju su uneta dva nova obdukciona stola. To je u suterenu srednjeg dela bolnice.
U tom delu hodnika, koji gleda ka bolničkom dvorištu, su dve pulmološke ambulante, tri dijabetološke, potpuno nove, gde zaposleni imaju normalne uslove za rad i ordinaciju za nutricionistu i dve doktorske, i endoskopija, kolonoskopija i gastroskopija sa potpuno novim uslovima za rad.
Centralni deo je prijemno-urgentna služba gde se nalazi hirurški deo sa tri stola. Jedan je ortopedski, i dva hirurška. Tamo su i internistička i neurološka ambulanta, opservacija. Na prvom spratu u prostorijama nekadašnjeg Zavoda za javno zdravlje, nalazi se grudno odeljenje i neurologija. Drugi, treći i četvrti sprat su interno odeljenje.
Sve je sada na jednom mestu, ubrzala se dijagnostika. Lakše je i osoblju, a posebno pacijentima, jer sad više nema potrebe da pacijente s grudnog po kiši, snegu ili vrućini u kolicima guraju na skener ili rendgen. Isto se odnosi i na neurologiju. Lekari koji su tu u istoj zgradi s prijemnom, u ambulanti i lakše su dostupni pacijentima. Ranije, pogotovo u dežurstvu, teško je bilo lekaru i da ostavi grudno odeljenje, ako ima teškog pacijenta, da bi trčao u prijemno i da bi tamo opservirao. Sada je sve to mnogo brže, lakše i bolje za pacijente. Pacijenta koji je nepokretan ili u krevetu, zaposleni spuštaju liftom na rendgen ili skener. Ovakvim rasporedom prostorija ozbiljno se dobilo i na kvalitetu usluge i na brzini za pacijenta.
Više od 40 lekara je na specijalizaciji, što je najveći broj ikada. Zahvaljujući odluci Vlade Srbije i Ministarstva zdravlja u Bolnici u Pančevu zaposlen je i određeni broj mladih lekara. Stručan kadar se zanavlja na vreme, dok su još tu iskusniji stariji lekari. Taj trend je proces koji neće stati. Bez rada na stalnoj edukaciji lekara i srednjeg i visokog medicinskog osoblja nema napretka u struci, nema dobrobiti za pacijente.
Opšta bolnica Pančevo 2020. godine bez ikakvih problema dobila je akreditaciju na sedam godina. To je najduži mogući rok da se dobije akreditovana zdravstvena ustanova u Srbiji i ukazuje na poboljšanje rada ove ustanove posle rekonstrukcije Internog odeljenja. Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo finansirao je akreditaciju svih opštih bolnica u Vojvodini, pa i pančevačku. Sertifikat je uručen Opštoj bolnici Pančevo 3. marta 2020. godine. Zaposleni su ispunili najviše standarde po pitanju lečenja pacijenata, po pitanju bezbednosti pacijenata i bezbednosti osoblja.
I kroz period najjačeg udara virusa Covid-19 Opšta bolnica Pančevo prolazila je kao pobednik, zahvaljujući angažovanju zaposlenih, koje su građani sa pravom nazvali “tihi heroji”.
Danas neki dozvoljavaju sebi da ovakve uspehe dovode u pitanje samo zbog jeftinih političkih poena! Svako ko je u današnjem napadu učestvovao trebalo bi, u najmanju ruku da oseti sramotu, jer u sebičnim napadima, ne razmišlja o boljitku za pacijente koji gravitiraju ovoj, sada savremenoj i unapređenoj medicinskoj ustanovi.