Omaž Subi, pioniru elektronske muzike, u sklopu ”Druga? Evropa”

NOVI SAD – On je bio jedan od najvećih i najpriznatijih muzičkih producenata u ovom delu Evrope, ali ne samo u Evropi već i Latinskoj Americi. Pisao je i izvodio muziku za pozorište, film, radio, televiziju i balet i zbog toga postao inspiracija mnogim umetnicima širom sveta.

Mitar Subotić Suba, rođeni Novosađanin, diplomirao je na novosadskoj Akademiji umetnosti, a potom i pohađao kurs elektronske muzike na Radio Beogradu, i tada napravio prve snimke kombinujući elektroniku i sintisajzer, a pod uticajem muzike Erika Satija i Brajana Ina, počeo je da eksperimentiše različitim zvukovima.

Sarađivao je sa velikim muzičkim imenima jugoslovenske scene, a potom otišao u Brazil, gde je i tragično stradao u požaru koji je zahvatio njegov studio dok je pokušavao iz plamena da izvuče snimke tek završenog albuma „Tanto tempo“, brazilske pevačice Bebel Gilberto, ćerke čuvenog Joaoa Gilberta.

Kako je ostavio neizbrisiv trag na ovim prostorima ali i Latinskoj Americi, Novi Sad u godini titule Evropske prestonice kulture upravo segment programa, posvetiće pioniru elektronske muzike kroz „Drugu?Evropu” koja će trajati do 27. novembra.

Jedinstveni omaž Subi otpočeće projektom „Suba: Novi Sad” u organizaciji Udruženja za promociju savremene muzičke umetnosti „Nove uši”, koji će predstaviti njegovo stvaralaštvo kroz sve muzičke žanrove i vrste angažmana kojima se bavio, od muzike za pozorište, preko elektronske muzike, do bosanove.

Subin vizionarski duh osetiće se od 20. novembra u Menzi, gde će biti smeštena interaktivna instalacija „Subina soba” — multimedijalna izložba koja će publici približiti Subine radove do odlaska u Brazil 1990. godine, kao i artefakte u vezi sa njegovim životom i radom, a kojom će kustosirati Bosiljka Zirojević Lečić.

U okviru izložbe će publika moći da čuje i kultnu kompoziciju „The Dreambird”, koju je Suba stvarao s Goranom Vejvodom, s albuma „In The Moon Cage” nagrađenog UNESCO nagradom za doprinos kulturi.
Foto: NSEPK

Do 26. novembra premijerno će biti održana promocija kompakt-diska „Suba: Novi Sad” na kojem će se naći Subina muzika različitih žanrova po izboru njegovog prijatelja i strip crtača Zorana Janjetova Janje, a svojevrsnu premijeru imaće i buklet publikacija „Dreambig/Suba: u potrazi za pulsom sveta” autora Lazara Džamića.

Upravo će Zoran Janjetov Janja, kao i Dragan Gojković, govoriti o Subinim počecima. Izdavač i kurator Vladimir Ivković održaće predavanje u okviru programa „Ko je Reks Ilusivi”, dok će u razgovoru o „Muzici četvrtog sveta” u okviru promocije duplog vinila Mitra Subotića Sube „The Dreambig”, koji je objavljen u Brazilu 2022, učestvovati čuveni brazilski muzičari Žoao Paraiba, Žoao Viskonde, kao i poznati srpski kompozitori i producenti Slobodan Misailović, Aleksandar Dujin i Jan Šaš.

Suba je stvarao i muziku za pozorište, pa će o tom segmentu govoriti reditelj Haris Pašović, koreografkinja i rediteljka Nada Kokotović i pesnik, esejista i kritičar Vladimir Kopicl. Publika će imati priliku da pogleda i video-radove Nebojše Krivokuće uz komentare autora, a ovom prilikom biće predstavljene i Fondacija „Mitar Subotić Suba”, Zadužbina „Milan Mladenović” i Institut Suba iz Sao Paola.

U okviru programa posvećenih Subi, u Distriktu će radionice voditi di-džej Miloš Martinov Lag, perkusionista Žoao Paraiba („A Brazilian View of Rhytms”) i džez kontrabasista Aleksandar Milošević iz Holandije („From Be to Bon”).

Njima će se sa svojim predavanjem, prezentacijom i performansom pridružiti Aleksandra Ketig i plesačice u projektima Novosadske sekcije CID-UNESCO.

Muzika Mitra Subotića Sube nije određena samo jednim zvukom ili žanrovskim obeležjem, kao ni pripadnošću jednom kulturnom prostoru, tako da će njegov Novi Sad u ovom periodu pulsirati raznolikim muzičkim žanrovima Subinih prijatelja i saradnika pod nazivom „Žurka kod Sube”, u okviru koje će nastupiti Modern Quartet, Žoao Paraiba, Ivan Fece Firči i drugi.

Muzički program će započeti koncertom CéU, svetski priznate i višestruko nagrađivane pevačice iz Brazila čije stvaralaštvo je inspirisano Subinim radom, koja će u Novom Sadu, Evropskoj prestonici kulture, nastupiti 20. novembra u Gradskoj koncertnoj dvorani. Ulaznice za koncert dostupne su na celokupnoj prodajnoj mreži Gigs Tix, kao i na njihovom sajtu.

Cena karte iznosi 500 dinara.

Programski luk Druga? Evropa predstavlja veliko finale Evropske prestonice kulture te od 7. oktobra do 27. novembra mnogobrojnim programima pokreće pitanja dominantnih vrednosti u evropskoj kulturi i umetnosti i dovodi do otkrivanja drugačijih, alternativnih, marginalizovanih, manjinskih i buntovnih izraza. Detaljan program Evropske prestonice kulture i sve informacije u vezi sa projektom možete pronaći na sajtu projekta novisad2022.rs.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.