“Oluja” – zločin koji traje i koji nas opominje

BEOGRAD – Hrvatska vojno-policijska akcija “Oluja” u kojoj je proterano više od 250.000, a ubijeno oko 2.000 Srba, zločin je u koje je Hrvatska uspela da etnički očisti taj prostor od Srba, a naša obaveza je da ne zaboravimo ni jednu žrtvu koja je pala za srpski rod i srpsku zemlju, poručeno je danas na skupu “Oluja – zločin koji traje i koji nas opominje”, povodom obeležavanja 27.godišnjice ovog događaja.

Hrvatska vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta napadom hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća odbrane na Republiku Srpsku Krajinu, zbog čega se svake godine taj datum obeležava kao dan posvećen stradalim i prognanim Srbima na teritoriji Hrvatske.

Predsednik Koordinacije Udruženja izbeglih i raseljenih u Srbiji, Milan Žunić, rekao je da hrvatska akcija „Oluja“ predstavlja genocid, jer je imala za cilj uništavanja svega srpskog u Hrvatskoj.

“Moramo konačno da izvršene zločine prema Srbima zovemo pravim imenom, dužni smo prema našem namučenom, napaćenom i postradalom narodu u Hrvatskoj da to kažemo bez ustezanja”, rekao je Žunić.

Naglasio je da je ta akcija 1995. godine sprovedena nad nemoćnim i nezaštićenim civilima, ističući da je 85 odsto žrtava činilo stanovništvo starije od 65 godina.

“Činjenica je da je ovaj zločin zaista i počinjen i da su avioni hrvatske vojske zaista granatirali civilne kolone Srba iz Hrvatske, koje su bežale iz Hrvatske, i da je u tim napadima poginulo 13 osoba, od čega šestoro dece, a 24 osobe su ranjene”, kazao je Žunić.

Predsednik Udruženja “Zavičaj” Nenad Abramović rekao je da se pre akcije “Oluja” dogodilo nekoliko zločina nad srpskim narodom u Hrvatskoj i podsetio na akciju “Otkos” u kojoj je, kaže, proterano oko 7.000 ljudi.

Abramović je ukazao da 27 godina od progonstva ljudi iz Hrvatske još postoji veliki broj porodica bez krova nad glavom, iako je regionalnim stambenim programom 2018. godine 16.000 porodica trebalo da bude zbrinuto kroz stambenu izgradnju, kupovinom seoskih domaćinstava.

“Za te potrebe trebalo je da bude izdvojeno oko 300 miliona evra od zemalja donatora. Apelujemo na sve institucije da nastave program stambenog zbrinjavanja”, naveo je Abramović.

Abramović je zahvalio i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što je omogućio u prethodnim godinama da se 4. avgust obeležava kao datum stradanja.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.