Olimpijakos prvi finalista Evrolige: „Pomračenje“ u trećoj četvrtini skupo koštalo Monako

košarkaška lopta
Grčki tim opravdao ulogu favorita

Košarkaši Olimpijakosa savladali su Monako  76:62 u prvom polufinalnom duelu Fajnal fora Evrolige u Kaunasu.

I pored toga što je Monako imao dvanaest poena viška na poluvremenu, Oli je susret prelomio u trećoj deonici koju su sa 27:2 rešili u svoju korist.

Mnogo bolje je u susret ušao Obradovićev tim, delovali su dosta sigurnije na oba kraja terena i tokom prvog poluvremena su faulovima „seckali“ igru protivničke ekipe. Grčki klub je vodio samo posle uvodnog slobodnog bacanja Vezenkova, nakon čega je usledio niz Lojda, Brauna i Motijejunasa, koji je trojkom prekinuo Kenan. Imao je Monako u tim trenucima konstantno dva ili tri poseda plusa, što je palo u vodu početkom druge četvrtine kada su igrači Olimpijakosa izjednačili na 22:22.

Kratkog maha bila je serija Barcokasovih igrača jer je Obradović podigao tim posle tajm-auta. Ključne uloge preuzeli su Džejms i Okobo koji je proigravao svoje saigrače. Razlika je rasla iz napada u napad, u finišu poluvremena tim iz Kneževine prvi put je stekao dvocifreni plus, da bi na pauzu otišao sa vođstvom 41:29.

Na startu drugog poluvremena bilo je vidljivo da je Olimpijakos potpuno drugi tim u odnosu na prvi deo meča. Sve je počelo košem Vezenkova, pa onda i pogotkom uz faul Papanikolaua. Monako je konstantno bio u problemu tokom svojih napada, uglavnom su šutirali u poslednjim trenucima, a vreme je često i isticalo. Potpuni preokret sa po tri poena donose Fal, Vezenkov i Papanikolau. Jedini koš u ovom kvartalu za Monako ubacio je Lojd u kontri. Do isteka 30. minuta Monako je bio bez „metaka“, pa je tako izjednačio negativan rekord Evrolige. Sa druge strane Oli je „sipao“ sa svih strana, još trinaest poena su „sasuli“, a kao „šlag na tortu“ došao je poslednji pogodak Larencakisa sa devet metara od table.

U poslednjoj deonici Monako je uspevao da spusti minus na devet u nekoliko navrata, međutim nisu imali ni snage ni volje za obrt pa je na semaforu na kraju stajalo 76:62.

Vezenkov je bio najefikasniji košarkaš sa 19 poena i 6 skokova, Papanikolau je imao 15 uz 8 uhvaćenih lopti, dok je Fal imao 12. U poraženom timu Džejms i Okobo su zabeležili po 17 poena uz slab šut iz igre, dok je Lojd imao 11 i 7 skokova.

Protivnik Oliju u finalu biće bolji iz dvoboja Reala i Barselone, koji počinje u 20 časova.