Okrugli sto u Plandištu o saradnji civilnog sektora i javnih vlasti

PLANDIŠTE – Radni sastanak u okviru projekta ”Unapređenje dijaloga između organizacija civilnog društva i javnih vlasti kod projekata javno-privatnog partnerstva na lokalnom nivou” održan je u Plandištu.

Organizovao ga je Institut za teritorijalni ekonomski razvoj – InTER iz Beograda, u saradnji sa lokalnom samoupravom Plandište.

U projektu, koji je podržan od strane Beogradske otvorene škole (BOŠ), a preko Delegacije Evropske unije u Srbiji, čija je realizacija počela u avgustu 2021. godine a završava se krajem jula 2022. godine učestvovale su tri opštine, Bečej, Plandište i Topola.

Okrugli sto u Plandištu je organizovan i uspešno realizovan za predstavnike organizacija civilnog društva, medije i predstavnike lokalne samouprave.

Sve prisutne je u ime Opštine Plandište pozdravila Aleksandra Odavić Mak, načelnica Opštinske uprave Plandište koja je izrazila zahvalnost što je opština Plandište bila uključena u realizaciju projekta i što su predstavnici organizacija civilnog društva koja deluju u opštini Plandište, bili u prilici da se upoznaju sa javno-privatnim partnerstvom na kojem država sve više insistira.

Nakon toga, prisutnim predstavnicima OCD kratko se obratila i Marija Milenković, projektna menadžerka pozdravljajući prisutne i dajući reč istraživaču na projektu, Veseli Vlašković koja je predstavila ključne nalaze monitoring izveštaja o stepenu uključenosti organizacija civilnog društva u dijalog sa javnim vlastima kod projekata javno-privatnog partnerstva.

U Srbiji se sprovode projekti javno –privatnog partnerstva. Od 209 odobrenih projekata javno privatnog partnerstva, njih 75 je ugovoreno, što predstavlja blizu 36% (javni ugovori koji su objavljeni na Portalu javnih nabavki/Javni ugovori JPP).

Najveći broj odobrenih i realizovanih projekata je u Beogradu, 15. Od toga, najveći broj je u oblasti javne rasvete, javnog prevoza, izgradnje lokalne infrastrukture, održavanje lokalne infrastrukture, grejanja i toplotne energije, kao i komunalnog otpada.

Što se tiče opština koje su uključene u realizaciju ovog projekta, opština Topola je sa najvećim brojem realizovanih projekata.

Opština Plandište ima veoma razvijenu saradnju sa lokalnim organizacijama civilnog društva koje su aktivne u različitim oblastima.

Kako u Srbiji tako i u ove tri opštine, još uvek nema dovoljno razvijenog dijaloga između organizacija civilnog društva i javnih vlasti na čemu treba raditi u narednom periodu, zaključak je Okruglog stola.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.