NOVI SAD – O ulozi zdravstva u obrazovnim sistemima i sportu, kod dece i mladih obolelih od dijabetesa govorilo se danas na tribini koja je održana u Amfiteatru SPC „Vojvodina“, u organizaciji Udruženja roditelja dece i mladih obolelih od dijabetesa Srbije „Alarm“. Tom prilikom, predstavljen je Protokol o postupanju u školama sa učenicima obolelim od dijabetesa koji su Ministarstvo zdravlja i Republička stručna komisija za prevenciju i kontrolu šećerne bolesti, u saradnji sa Ministarstvom prosvete i Ministarstvom turizma i omladine pripremili prošle godine.
O postupanju sa decom obolelom od dijabetesa u vrtićima Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo“ govorila je članica Gradskog veća za obrazovanje Dina Vučinić.
– Polazeći od principa da sva deca imaju ista prava, zaposleni u toj ustanovi, od samog upisa pružaju potrebnu podršku u odnosu na zdravstveno stanje deteta. U ovoj školskoj godini, 29 dece ima otvorenu podršku zbog hroničnih nezaraznih bolesti tipa dijabetesa, epilepsije, bolesti lokomotornog sistema, nutritivnu podršku prima 272 dete, a zdravstvenu podršku pružaju i u slučajevima bolesti respiratornih organa, urinarnog i digestivnog trakta. Ukoliko dete iziskuje svakodnevnu terapiju u lečenju hronične nezarazne bolesti kao što je dijabetes ili epilepsija, sa njim je u vrtiću svakodnevno medicinska sestra Službe preventivno-zdravstvene zaštite – istakla je Dina Vučinić i dodala – Svesni važnosti i odgovornosti svog posla, u „Radosnom detinjstvu“ preventivno pristupaju i insistiraju na multisektorskoj saradnji. Za svaku nepoznanicu traži se pojašnjenje, i u tom smislu značajna je saradnja ove ustanove sa Domom zdravlja Novi Sad, Institutom za javno zdravlje Vojvodine i Crvenim krstom, a Grad kao osnivač prati potrebe ustanove i zapošljava nove potrebne kadrove.
Događaju je prisustvovao i član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin koji je objasnio da Gradska uprava za sport i omladinu Grada Novog Sada i Кancelarija za mlade već godinama, kroz realizaciju javnih poziva, podržavaju programe i projekte koji afirmišu i podstiču borbu protiv dijabetesa.
– Tako je u 2023. godini podržala dva programa u ukupnom iznosu od 450000 dinara. Prvi projekat je „Sprečimo pandemiju dijabetesa kod mladih u Novom Sadu, čiji se broj utrostručio od pojave kovida do danas“ a realizovalo ga je Društvo za borbu protiv šećerne bolesti Grada Novog Sada. Sprovoden je niz interaktivnih radionica u 15 srednjih škola i u projektu je učestvovalo 5.150 mladih. Кod učenika je vršena provera zdravstvenih parametara, posebno nivoa glukoze u krvi. Drugi realizovan program jeste obeležavanje 14. novembra – Međunarodnog dana dijabetesa. Udruženje za borbu protiv šećerne bolesti „Sport i dijabetes” koje je sprovelo ovaj projekat održalo je niz edukativnih radionica na temu zdrave ishrane i fizičke aktivnosti. Кada je reč o fizičkoj aktivnosti, mladi su imali priliku da se upoznaju sa vežbama i kako da u svakodnevnom životu prepoznaju tip fizičke aktivnosti namenjen njihovom zdravstvenom stanju. Održana je i akcija besplatnog merenja šećera u krvi, a organizovano je i zajedničko pešačenje u dužini od 3 do 5 km u Novom Sadu- izjavio je Ognjen Cvjetićanin.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.