NOVI SAD – Danas je u Privrednoj komori Srbije održana promocija Vodiča za digitalne nomade kako bi se istakao potencijal AP Vojvodine i čitave zemlje za razvoj te vrste turizma.
Vodič je rezultat zajedničkog rada Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam, koji je prepoznao značaj ovih stručnjaka „na točkovima“ i njihovog dolaska u našu zemlju, i Udruženja za promociju digitalnih nomada, poslova na daljinu i tehnologija dobra „Be Happy Work and Travel“. Ovo drugo izdanje Vodiča za digitalne nomade rezultat je nastavka uspešne saradnje Sekretarijata i Udruženja.
Digitalni nomadi su ljudi koji nisu vezani za jednu lokaciju, već putuju i menjaju destinacije u skladu sa svojim interesima, potrebama i mogućnostima. Oni su pretežno visokoobrazovani, kreativni i fleksibilni profesionalci koji rade u različitim oblastima kao što su IT, dizajn, marketing, konsalting i obrazovanje. Digitalni nomadizam je globalni trend koji ima veliki uticaj na ekonomiju, društvo i kulturu.
„Vodič za digitalne nomade ima za cilj da predstavi Srbiju onakvu kakva ona jeste – kao najlepšu zemlju na svetu. Napravićemo promociju Srbije ljudima koji žele da rade ovde. Nije reč o klasičnim turistima, ovo su digitalni nomadi koji nisu vezani za kancelariju, te mogu da rade bilo gde na svetu. Ideja je da im predstavimo sve ono što im Srbija pruža, a to su dobri putevi, odličan internet, a pre svega sigurnost i niski troškovi života, sa ciljem da što veći broj njih dođe i nastavi svoj rad i život u Srbiji”, rekao je pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević.
Sektor za preduzetništvo Privredne komore Srbije, sa kojim Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam ima sporazum o saradnji, podržao je predstavljanje Vodiča u Beogradu, kako bi se podigla svest šire javnosti i privatnog sektora o digitalnom nomadizmu kao načinu života
i rada koji podrazumeva korišćenje informacionih i komunikacionih tehnologija za obavljanje poslovnih aktivnosti sa bilo kog mesta na svetu.
„Zajedno sa Sekretarijatom organizujemo čitav niz aktivnosti koje su usmerene upravo na ekonomsko osnaživanje žena. Pored predstavljanja Vodiča za digitalne nomade, danas ćemo predstaviti i informacije o frilensingu i o mogućnostima za izlazak na strana tržišta, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije, a preduzetnicama koje su se danas okupile predstavićemo i najbolji način izlaska na Sajam preduzetništva koji se održava u Jordanu ovog meseca“, navela je Branislava Simanić, direktor Sektora za preduzetništvo PKS.
Prema rečima koautora Vodiča Nikole Sivča, procena je da će do 2035. godine biti oko milijardu digitalnih nomada u svetu.
„Oni predstavljaju važnu ciljnu grupu za turističku industriju, jer traže atraktivne destinacije koje im nude kvalitetan život, dobru infrastrukturu, sigurnost, raznovrsnost i pristupačnost. Digitalni nomadi takođe
doprinose lokalnim zajednicama svojim znanjem, veštinama, idejama i novcem. Oni podstiču razvoj inovacija, preduzetništva i saradnje“, ističe Sivč i dodaje da Srbija ima sve uslove da postane jedna od omiljenih destinacija za digitalne nomade u Evropi i svetu.
„Naša zemlja ima bogatu istoriju, kulturu i prirodu, kao i dinamičan i gostoljubiv narod, uz to i razvijenu telekomunikacionu mrežu, niske troškove života, povoljan poreski sistem i jednostavnu proceduru za dobijanje vize”, kazao je Sivč.
„Vodič za digitalne nomade je prvi takav dokument koji nudi sveobuhvatne informacije o našoj zemlji kao destinaciji za digitalne nomade, uz opise gradova i regiona koji su pogodni za njihov boravak, kao i praktične savete o tome kako doći do Srbije, kako se registrovati kao strani državljanin, kako pronaći smeštaj i radni prostor, te kako se povezati sa lokalnom zajednicom i uživati u slobodnom vremenu.
Vodič takođe predstavlja i uspešne primere digitalnih nomada koji su izabrali Srbiju kao svoju bazu ili kao jednu od stanica na svom putovanju.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.