Održana otvarajuća konferencija projekta- ADAPTisa u Naučno tehnološkom parku

NOVI SAD – U Naučno tehnološkom parku danas je održana otvarajuća konferencija projekta “Unapređenje zajedničkog prilagođavanja klimatskim promenama i ekstremnim vremenskim uslovima kroz razvoj platforme za integralno upravljanje vodama – ADAPTisa”, koji se finansira kroz Interreg VI-A IPA program Mađarska – Srbija 2021-2027.

Vodeći partner na ovom projektu je Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, a ostali partneri uključuju Fond “Evropski poslovi” APV, Upravu za vodoprivredu za područje Donja Tisa (Mađarska), Univerzitet u Segedinu (Mađarska) i Javno komunalno preduzeće “Vode Vojvodine” iz Novog Sada.

Projekat “ADAPTisa” ima  za glavni cilj razvijanje zajedničke platforme za integrisano upravljanje vodama na reci Tisi, koristeći inovativne digitalne alate za predviđanje i planiranje. Ovim se unapređuje bolja komunikacija i saradnja između zainteresovanih strana u oblasti upravljanja vodama i katastrofama, s fokusom na prilagođavanje ekstremnim klimatskim promenama.

Ukupan budžet projekta iznosi 1.418.020,16 evra, od čega je 85 odsto od navedenog iznosa donacija Evropske unije, iznos od 1.205.317,13 evra.

Pokrajinski sekretar dr. Branko Markoski  bio je jedan od učesnika na  svečanom otvaranju konferencije Markoski je istakao kako  projekat ADAPTisa predstavlja još jedan  projekat koji ce, tokom dve godine, spojiti naučnike sa Univerziteta u Novom Sadu i Univerziteta u Segedinu, kao i dva preduzeća koja upravljaju vodama u Srbiji i Mađarskoj, na obostranu korist.
”Naše dve države već decenijama imaju razvijene odnose zasnovane na međusobnom poverenju, prijateljstvu i zajedničkoj viziji napretka, u svim segmentima života i rada. Odlicna saradnja dve drzave, preliva se i na naučnoistrazivacki rad i saradnju institucija dve države.
Tokom dve godine rada na projektu ADAPTisa razviće se platforma za integrisano upravljanje vodama reke Tise koristeći inovativne alate. I gde bolje da se započne rad na ovakvom projektu, koji spaja nauku i institucije, nego u Naučno tehnološkom parku u Novom Sadu, mestu susreta inovacija, nauke, ideja i privrede.”
Uz ocenu da je kroz zajedničke projekte poput “ADAPTisa” moguće ostvariti konkretne rezultate koji doprinose akademskim zajednicama ali i celokupnom društvu, prof. dr Markovski je naglasio dalju podršku Pokrajinske vlade i sekretarijata na čijem je čelu.

Predsednik Skupštine AP Vojvodine Balint Juhas  naglasio je da današnja konferencija potvrđuje da su AP Vojvodina i mađarske županije pre gotovo dve decenije prepoznale nadolazeće promene i počele zajedničko pripremanje IPA projekata prekogranične saradnje.

Pored toga, istakao je da projekat integrisanog upravljanja vodama na reci Tisi, u svetlu globalnih izazova vezanih za klimatske promene, ima značajnu ulogu sa naučnog, tehnološkog i bezbednosnog aspekta. Tisa teče kroz 12 lokalnih samouprava u Vojvodini, u kojima živi oko 170.000 ljudi, što predstavlja skoro devet procenata populacije Vojvodine.

O značaju ovog projekta govorili su i direktor Naučno-tehnološkog parka Novi Sad Prof. dr Srđan Kolaković i programska menadžerka Zajedničkog sekretarijata programa Interreg IPA Mađarska – Srbija Olivera Tanacković.

Savetnik ministarke za evropske integracije Republike Srbije Mihajlo Dašić ukazao je na to da je rezultat prekograničnih projekata Srbije i Mađarske 367 sprovedenih projekata, ukupne vrednosti 114 miliona evra

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.