Održana najznačajnija manifestacija slovačke nacionalne zajednice u Srbiji pod nazivom “Slovačke narodne svečanosti”

NOVI SAD – 63. Slovačke narodne svečanosti ove godine održavaju se od 2. do 10. avgusta, a program obuhvata preko 40 kulturnih, sportskih, umetničkih i duhovnih sadržaja – od izložbi i pozorišnih predstava, do koncerata folklornih ansambala, sportskih takmičenja, biciklističkih tura, dečijih programa i svečane liturgije.

Slovačke narodne svečanosti su 2009. godine proglašene za Nacionalni praznik Slovaka u Vojvodini. Prve Slovačke narodne svečanosti su održane 1919. godine.

U razdoblju između svetskih ratova, svečanosti se organizuju periodično, ali od 1990. godine, obnavljanjem rada Matice slovačke u Srbiji, održavaju se svake godine, prvog vikenda u avgustu.

Tokom Slovačkih narodnih svečanosti u Bačkom Petrovcu susreću se Slovaci koji žive u Srbiji, Slovaci iz okolnih država i Slovaci iz Slovačke Republike.
Suorganizatori manifestacije su Opština Bački Petrovac, Matica slovačka u Srbiji i Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine u Srbiji.

Članica Gradskog veća za kulturu Maja Čeremidžić Šainović i savetnik gradonačelnika Novog Sada Petar Đurđev prisustvovali su centralnom programu Slovačkih narodnih svečanosti pod nazivom „U čast plemenitim delima i godinama” koji je održan u Slovačkom vojvođanskom pozorištu u Bačkom Petrovcu.

Događaju su prisustvovali predstavnici Vlade Republike Srbije, među kojima potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović, potom predstavnici AP Vojvodine, ambasador Slovačke u Srbiji NJ.E. Mihal Pavuk, ambasador Srbije u Slovačkoj NJ.E. Aleksandar Nakić, kao i predstavnici Slovačke Republike.

Predstavnci Grada Novog Sada bili su i na otvaranju izložbe „Hlas ljudu – u korak s vremenom” u prostorijama te novinsko-izdavačke ustanove u Bačkom Petrovcu.

Inače, 63.Slovačke narodne svečanosti ove godine održavaju se od 2. do 10. avgusta, a program obuhvata preko 40 kulturnih, sportskih, umetničkih i duhovnih sadržaja – od izložbi i pozorišnih predstava, do koncerata folklornih ansambala, sportskih takmičenja, biciklističkih tura, dečijih programa i svečane liturgije.

Foto: Grad Novi sad

“Slovaci na ovim prostorima, a posebno u Novom Sadu i Vojvodini, daju značajan doprinos ukupnom razvoju zajednice.  Grad Novi Sad ima izuzetnu saradnju sa Nacionalnim savetom slovačke nacionalne manjine, ali i sa udruženjima građana, ustanovama kulture. Kao Grad se ponosimo našom raznolikošću i veoma podržavamo negovanje istorije, kulture i tradicije svih nacionalnih zajednica.

Svi mi zajedno činimo jedan mozaik, čija je suština u harmoničnom suživotu, saradnji i jedinstvu”, naglasio je savetnik gradonačelnika Petar Đurđev.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: