Projekat „Umetničko carstvo bez granica kroz prilike i znanje – BARTOK“ spaja umetnike iz Srbije i Mađarske kroz kulturnu razmenu i zajedničko umetničko stvaralaštvo. Cilj projekta je da unapredi umetničku scenu u regionu, kao i da ojača veze između Srbije i Mađarske kroz zajednički kulturni i tehnološki razvoj.
– Ovi projekti omogućavaju umrežavanje Ustanova kulture, udruženja kao i pojedinaca, čime se ne samo obogaćuje lokalna kulturna scena već i širi prostor za interkulturalni dijalog. Naš sekretarijat nastaviće da podržava ovakve inicijative i radi na jačanju prekogranične saradnje – istakla je Aleksandra Ćirić Bošković, pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
U okviru projekta planira se osnivanje umetničkih Fab Labova u Novom Sadu i Segedinu, odnosno laboratorija za izradu umetničkih predmeta, koje pružaju zajednici pristup alatima koji su obično nedostupni običnim korisnicima, kao što su 3D štampači i specijalizovani alati. Takođe su u planu i rezidencijalne razmene umetnika između Mađarske i Srbije. Umetnici će biti u mogućnosti da prođu praktične treninge i obuke za korišćenje nove opreme.
– Inovacija ovog projekta je da Fab Lab-ovi koji su na svetskom nivou zamišljeni kao mesta za dizajn industrijskih proizvoda pomoću na primer 3D printera, sada budu u fokusu umetnosti i umetničkih proizvoda. Nadamo se da će ovaj inovativni pristup pomoći mladim umetnicima iz Mađarske i Srbije – dodao je dr. Tamaš Silađi, kustos Fondacije Jelenlet iz Segedina, vodećeg partnera na projektu.
U toku projekta organizovaće se zajednički kulturni događaji, izložbe i radionice za umetnike i lokalnu zajednicu, sa fokusom na spajanje tradicionalnih i digitalnih umetničkih formi.
– Mi smo dobili ovaj novi prostor u kome se nalazimo, objekat radionice, isamim tim se ukazala mogućnost da možemo da učestvujemo u ovakvom jednom projektu. Sada ćemo moći da sarađujemo sa raznim umetnicima, kao vid podrške u stvaranju novih umetničkih dela. – izjavio je Zoran Bulatović, direktor Ustanove za izradu tapiserija “Atelje 61”.
Projekat podržava saradnju na polju kulture, ekonomije i održivog razvoja. Ukupan budžet projekta iznosi 261.525,00 evra, od čega je 222.297,01 evra donacija Evropske unije. Projekat traje ukupno 20 meseci, od 1. oktobra 2024. do 31. Maja 2026. godine, a partneri su Fondacija Jelen let iz Segedina i novosadski Atelje61. Realizuje se u okviru programa Interreg VI-A IPA Mađarska-Srbija, koji sesprovodi u okviru finansijskog okvira Evropske unije za period 2021-2027.godine, u okviru Instrumenta za predpristupnu pomoć (IPA).
– Sufinansiranje Evropske unije za projekte koji se implementiraju u ovomregionu iznosi preko 63 miliona eura, samo na programu prekogranične saradnjesa Mađarskom. U prvom pozivu koji je raspisan, a u okviru koga je i ovaj projekat, prošlo je 56 projekata – rekao je Dejan Vujinović, iz Antene Zajedničkog sekretarijata Programa prekogranične saradnje Mađarska Srbija.