INĐIJA – Dualno obrazovanje je pedagoški pristup koji integriše teorijsko učenje u školama sa praktičnim iskustvom u preduzećima i ono se kroz godine pokazalo veoma važan segment u obrazovanju što je potvrđeno na današnjem sastanku direrktora srednjih škola sa teritorije Srema sa privrednicima, direktorkom Kancelarije za dualno obrazovanje dr Gabrijelom Grujić i zamenicom pokrajinskog sekretara za obrazovanje Slađanom Bursać.
Sastanak je odrtžan na inicijativu predsednika opštine Inđija, Marka Gašića, koji je prepoznao značaj ovog modela za budućnost lokalne privrede.
“Jako sam zadovoljan što je do ovog sastanka došlo, jer moji prvi koraci koji su bili kada sam stupio na dužnost predsednika opštine su bili sastanci sa direktorima škola, kako bi u skaldu sa našim ingerencijama pokušali da promenimo nešto u obrazovanju. Posle sastanaka izrazio sam zabrinutost za naše srednje obrazovanje koje ćemo morati u narednom periodu da menjamo, jer prilikom mog obilaska firmi saznao sam da svi poslodavci imaju manjak kvalitetnog kadra i probleme u pronalaženju radnika. Mislim da je jedino rešenje ovih problema da se svi aktivno uključimo u dualno obrazovanje.” istakao je Marko Gašić, predsednik Opštine Inđija.
Direktorka Кancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija, dr Gabrijela Grujić, je na sastanaku istakla aktuelne izazove u sprovođenju dualnog obrazovanja, kao i mogućnostima za unapređenje sistema kroz finansijsku podršku učenicima i poslodavcima.
“Nalazimo se u Sremu gde se privreda izuzetno dobro razvija. Ako se privreda dobro razvija i govorimo o najsavremenijim tehnologijama i savremenom tehnološkom razvoju, to znači da obrazovni programi koje mi nudimo u sistemu dualnog obrazovanja, zasigurno mogu da daju mladima potrebna znanja kao i kreiranje nekih veština i kritičkog mišljenja, kreativnosti i timskog duha i da ukoliko postoje otvorena vrata kompanije te kompetencije mogu da steknu i da naravno odmah nakon školovanja započnu i svoj karijerni put.” istakla je između ostalog direktorka Grujić i dodala da je sastanak bio vrlo konstruktvan i interaktivan i zahvalila se inicijatorima uz želju da će se ovakvi vidovi sastanaka i u budućnosti održavati.
Sastanku je prisustvovala i Slađana Bursać, zamenica pokrajinskog sekretara za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice. Ona je izrazila interesovanje za dalji razvoj i podršku mladima u stručnom usavršavanju, naglasila je da je dualno obrazovanje za ovaj sekretarijat izuzetno važan vid obrazovanja i strateški cilj razvoja i budućnosti srednjeg obrazovanja. Slađana Bursać je istakla da ovakvih sastanaka treba da bude što češće ali i najavila jedno opsežno istraživanje.
“Ono što je bitno za Opštinu Inđija jeste da od oktobra meseca počinjemo istraživanje koje su potrebe privrede Opštine Inđija i da li je to usklađeno sa obrazovnim profilima u srednjim školama na teritoriji opštine Inđija. Naše rezultate ćemo vam predstaviti krajem godine i verujem da će to pomoći i privredi, direktorima škola i lokalnoj samoupravi da se deca školuju u skladu sa potrebama privrede i da se pronađe neka zajednička platforma, da roditelje obavestimo o svemu tome, da budu na vreme informisani kao i učenici i direktori srednjih škola na zadovoljstvo svih.” rekla je Slađana Bursać, zamenica pokrajinskog sekretara za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.
Sastanak je otvorio nove mogućnosti za unapređenje saradnje između obrazovnog sistema i privrede, sa posebnim akcentom na prilagođavanje tržišnim potrebama i obezbeđivanje kvalitetne stručne prakse za učenike, što će im omogućiti bolju pripremu za zaposlenje, ali i neophpdnu kvalifikovanu radnu snagu za privrednike.