MOSTAR – U okviru projekta „Modeli zasnovani na zajednici za održivu valorizaciju zanatstva u oblasti kulturnog nasleđa u cilju unapređenja privredne i turističke performanse udaljenih područja Dunavskog regiona – COMMHERITOUR“, od 18. do 21. novembra 2024. godine, održan je projektni sastanak u Mostaru (Bosna i Hercegovina).
Sastanku su prisustvovali članovi projektnog tima iz Opštine Jasberenj iz Mađarske (vodeći partner na projektu), zatim sa Univerziteta Metropolitan (Mađarska), Univerziteta u LJubljani (Slovenija), iz Regionalne razvojne agencije Južne Bohemije (Češka Republika), Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona/županije (Bosna i Hercegovina), Lokalne akcijske grupe Središnja Istra (Hrvatska), Instituta za socijalne inovacije (Češka Republika), Saveta okruga Sibiju (Rumunija), Fonda „Evropski poslovi“ APV (Srbija), Javnog zavoda za kulturu Kamnik (Slovenija), Regionalne razvojne agencije za Bjelašicu, Komove i Prokletije (Crna Gora) i Rukotvorine d.o.o. (Bosna i Hercegovina).
Drugi po redu projektni sastanak otvorio je Krešimir Milićević, ispred Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona/županije, a potom su predstavnici Opštine Jasberenj (Mađarska), kao vodeći partneri, predstavili aktivnosti na kojima se trenutno radi.
Prvi dan bio je posvećen tematskim aktivnostima na projektu, projektnoj komunikaciji, kao i pripremi pilot aktivnosti. Pored toga, svi prisutni partneri su predstavili aktivnosti na kojima rade i izazove sa kojima su se suočili tokom rada.
Drugi dan bio je posvećen terenskoj poseti gradu Konjicu i partneru na projektu, organizaciji Rukotvorine. Svi partneri su posetili Muzej duboreza i izložbeni salon Rukotvorina. Nakon toga, partnerski konzorcijum je posetio fabriku za obradu drveta i majstore koji rade finu tehniku duboreza. Na kraju dana, partneri su obišli Zavičajni muzej u Konjicu i upoznali se sa bogatom istorijom i tradicijom ovog regiona.
Treći dan bio je posvećen aktivnostima u vezi sa Valorizacionim izveštajem 2, Upitnikom i istraživanjem stavova potrošača. Na kraju dana, razgovarano je o lokalnim akcionim planovima koji će biti osnova za Strategiju dunavskog regiona koja će biti izrađena na projektnom nivou, te je formirana grupa za rad, sačinjena od predstavnika svakog partnera.
Tokom ova četiri dana, predstavnici partnerskih institucija imali su priliku da se bolje umreže, upoznaju i razmene iskustva, razgovaralo se i o aktivnostima u predstojećem periodu, kao i o planu za budućnost. Razmatrani su i različiti izazovi sa kojima se projektni partneri susreću, a zajednički je zaključeno da aktivnosti teku u skladu sa definisanim planom aktivnosti.
Oblast intervencije projekta COMMHERITOUR je socio-ekonomski razvoj kroz kulturno nasleđe, kulturu i turizam, dok je opšti cilj projekta unapređenje promocije kulturnog nasleđa na području Dunavskog regiona u oblastima koje se bore sa izazovima u vezi sa održivošću i nedovoljnim iskorišćenjem svojih potencijala za rast.
Ukupna vrednost projekta iznosi 2.143.192,60 evra, od čega je vrednost donacije 1.714.554,08 evra.