logo transparend vojvodina uzivo

Održan panel pod nazivom „15. jul: Pobeda demokratije u Turskoj“

SRBIJA – Povodom obeležavanja sedam godina od pokušaja vojnog puča u Turskoj, danas je održan panel pod nazivom „15. jul: Pobeda demokratije u Turskoj“, a savetnik ministra odbrane Srbije, Predrag Rajić izjavio je za Tanjug da je 15. jul bitan za tursku unutrašnju politiku budući da je to prvi neuspeli vojni puč kada je Turska potvrdila da je vitalna demokratija i da je prošlo vreme kada su se vlasti menjale silom.

„Demokratija kao koncept je nešto čemu je država Srbija privržena i u tom kontekstu je službeni stav države Srbije i 2016. godine, kao i danas, bio da se u Turskoj, ali i u bilo kojoj drugoj državi, vlast osvaja na izborima, a ne vojnim pučem „, rekao je Rajić.

Kada je reč o srpsko-turskim odnosima, Rajić ističe da su ti odnosi slojeviti, ali i da su u poslednjih desetak godina dobili jedan novi zamah i da sada, prema njegovim rečima, imaju i privredno-ekonomsku supstancu. „Postoje razlike u našim stavovima koji se pre svega odnose na Kosovo i Metohiju, ali moje mišljenje je da treba insisitrati na onome što nas povezuje, zadržavajući stav i po onim pitanjima koja nas dele“, rekao je Rajić i istakao da je današnji panel osmišljen sa ciljem promocije pozitivnih stvari koje postoje na srpsko-turskim relacijama.

Dodao je da je 15. jul bitan u turskoj unutrašnjoj politici budući da je to, prema njegovim rečima, prvi veliki neuspeli vojni puč u Turskoj ali i da je bio prekretnica u kontekstu toga da je Turska potvrdila da je vitalna demokratija i da je prošlo vreme kada su se vlasti menjale silom. „Poslednji izbori su u pokazali da je Turska sposobna država u kontekstu organizacije izbora budući da je to prilično zahtevno jer je reč o državi od preko 80 miliona stanovnika koji prođu bez incidenata i na kraju budu priznati od strane svih država koje su turski partneri“, rekao je Rajić.

Govoreći o srpsko-turskim odnosima, Rajić kaže da očekuje da se oni unaprede u budućnosti, jer kako kaže i dalje postoji široko polje kada je reč o međusobnoj trgovinskoj razmeni, ali i o ulaganju u infrastrukturu. „Mislim i da Turska uvek može da igra ulogu faktora stabilnosti pogotovo kada je reč o situaciji u BiH, jer ona tu zbog istorijskog nasleđa, ima prilično snažan politički uticaj i nadam se da će Ankara taj svoj uticaj koristiti u konstruktivnom pravcu“, rekao je Rajić i istakao da su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan svojim ličnim ličnim odnosom i radom, međusobno uspeli da naprave dobar temelj za dalje unapređenje srpsko-turskih odnosa. Perko Matović iz Instituta za nacionalnu politiku kaže da je jedna od veoma važnih tema sa današnjeg panela borba protiv obojenih revolucija širom sveta.

„Ono što je 15. jula pokušano da se sprovede u Turskoj smo mi pretrpeli nekoliko puta u prošlom veku i na početku ovog veka i veoma je važno što je turski narod uspeo da se izbori sa tim i preokrenuo trend koji je u svetu do tada postojao“, rekao je Matović. Istakao je da je 15. jul važan za Tursku zato što je uspešno odbijen antinarodni puč kada je, prema njegovim rečima, očuvana demokratska volja turskog naroda i institcuije države Turske čime je Turska mogla da nastavi da se razvija i da pravi dalja partnerstva.

„Od Turske očekujem da i dalje bude most i sila kakva jeste, ona nije više samo regionalna sila, već svetska sila koja može da donosi najvažnije odluke na svetu“, rekao je Matović i dodao da očekuje dalji napredak Turske kao i da će demokratske institcuije i dalje biti na nivou na kom su bile do sad.

Ambasador Turske u Srbiji Hami Aksoj rekao je da je prošlo 7 godina od kada je FETO teroristička organizacija pokrenula krvavi puč protiv naroda i vlade Turske sa ciljem uspostavljanja radikalnog fundamentalističkog režima lojalan njihovom vođi.

Dodao je da je nakon puča 2016. godine jedan deo učesnika uhapšen, dok je drugi deo pobegao u strane zemlje. „Predsednik Aleksandar Vučić je bio jedan od prvih lidera koji je pozvao i pružio svoju podršku predsedniku Erdoganu odmah nakon puča“, istakao je Aksoj. Panelu pod nazivom „15. jul: Pobeda demokratije u Turskoj“, koji organizuje Ambasada Republike Turske u Beogradu u saradnji sa Direkcijom za komunikacije Republike Turske su, pored amasadora Turske Hamija Aksoja, savetnika ministra odbrane Srbije Predraga Rajića i Perka Matovića iz Instituta za nacionalnu politiku prisustvovali i direktor komunikacija Predsedništva Turske Fahretin Altun kao i Murat Tinas iz Turske nacionalne policijske akademije.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.