NOVI SAD – Članica Gradskog veća za obrazovanje Dina Vučinić učestvovala je u okruglom stolu, na temu savremenih trendova i kreiranja novih vrednosti na nivou srednjoškolskog obrazovanja, kao i o ulozi novoosnovane Francusko-srpske gimnazije „Petar I od Srbije“ u tom sistemu.
– Znamo da Novosađani vole francuski jezik i da ga rado uče. Iako se u okviru formalnog obrazovnog sistema, na teritoriji Grada taj jezik izučava u samo četiri osnovne škole, postoje projekti koji doprinose popularizaciji i poboljšanju položaja francuskog kao što su lektorska nastava, radionice i priprema, odnosno polaganje međunarodno priznatih ispita u pojedinim novosadskim školama – izjavila je Dina Vučinić.
Ona je dodala da Grad ima izuzetnu saradnju sa Ambasadom Republike Francuske i da je najbolji pokazatelj toga novi, reprezentativni prostor Francuskog instituta u Кreativnom distriktu u okviru kojeg su francuski jezik i kultura još dostupniji Novosađanima.
U diskusiji na navedenu temu, za okruglim stolom koji je organizovao Univerzitet Edukons učestvovali su i pomoćnica pokrajinskog sekretara za obrazovanje Milica Vučićević, direktor Francuskog instituta i savetnik za kulturu Ambasade Francuske u Srbiji Stanislas Pjere i specijalista interne medicine, magistar neurofiziologije i autor NTC programa prof. Dr Ranko Rajović.
Prema rečima rektora Univerziteta Edukons prof. dr Aleksandra Andrejevića, sve snažnije prisustvo francuskih kompanija u Srbiji, bilo kroz infrastrukturne investicije, bilo kroz komercijalno ili informatičko poslovanje dovelo je do ideje, a zatim i osnivanja Francusko-srpske gimnazije koja počinje sa radom ove godine.
– Uz zajedničku analizu i zaključak i Francuske ambasade i Francuskog instituta u Srbiji, Univerzitet Edukons je dobio podršku sa vizijom da se kreiraju potrebni kadrovi. U programu Francusko-srpske gimnazije, pored klasičnih predmeta koji se predaju u gimnazijama, poseban akcenat će biti na učenju francuske kulture, istorije, geografije, kao i na uvećanom broju časova francuskog jezika, tako da će na poslednjoj, IV godini, svi učenici moći da polažu napredni B1 nivo znanja. Nastava će se održavati u skladu sa visokim vrednostima modernih srednjoškolskih sistema kao i iz naprednih metodologija transfera znanja – objasnio je prof. dr Aleksandar Andrejević i dodao da Univerzitet Edukons dobio status pridruženog člana Svetske unije frankofonih univerziteta, tako da će učenici nakon završene Francusko-srpske gimnazije imati mogućnost da se kroz studentsku razmenu i praksu usavršavaju na prestižnim univerzitetima.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.