Odmor u prirodi: 8 najlepših jezera Fruške gore

Na Fruškoj gori se nalazi nekoliko savršenih mesta za jednodnevni boravak u prirodi, uključujući mirna jezera koja su idealna za plivanje, pecanje i posmatranje ptica.

Poslednjih godina, ova jezera su postala popularna destinacija za sunčanje i opuštanje. U ovom regionu se nalazi čak 16 veštačkih jezera, od kojih su 13 izgrađena kako bi se sprečilo poplave i navodnjavale obradive površine.

 

Šatrinačko jezero – Međeš

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели Naked Nature (@naked_nature_pics)

 

Ako krenete iz Beograda, možete putovati starim putem Beograd-Novi Sad i nakon oko 60 km skrenuti prema selu Maradik. U centru sela skrenite desno, a zatim nastavite putem dugim 8,5 km koji će vas dovesti direktno do manastira Krušedol. Alternativno, ako putujete autoputem iz Novog Sada ili Beograda, isključite se desno na petlji kod Beške. Ukoliko putujete iz Novog Sada, putujte skoro do Iriga preko Sremskih Karlovaca i nakon 20 km stići ćete do manastira Krušedol.

Nakon što stignete do manastira Krušedol, znaćete da ste na pravom putu jer su Šatrinačko jezero i tabla koja to potvrđuje udaljeni samo pet kilometara. Ovo prirodno jezero, poznato kao Međeš, dugo je oko jednog kilometra, a duboko je pet metara, mada na nekim mestima doseže i do 12 metara. Voda u jezeru je prozirna i pogodna za kupanje, a postoji i mala uređena plaža za prilaz vodi. Oko jezera se nalazi travnata površina na kojoj se možete sunčati ili igrati sportske igre poput frizbija ili badmintona. Iznad jezera nalazi se kućica sa terasom koja nekad je služila kao restoran i koja predstavlja zgodno mesto za odmor i zaštitu od sunca.

Budući da u okolini nema ugostiteljskih objekata, najbolje bi bilo da sa sobom ponesete piće i hranu. Alternativno, možete se provozati 2,5 km do sela Šatrinci, gde postoji prodavnica. Ako imate vremena, predlažemo da nastavite istim putem do jezera Dobrodol, koje je majstorski sakriveno među poljima obradive površine.

 

Dobrodol

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели Martina Lu (@lmartina94l)

 

Jezero Dobrodol je nastalo sedamdesetih godina prošlog veka i prostire se na površini od 45 hektara. Osim što je omiljeno među ribolovcima, jer su u njemu prisutne krupne vrste šarana, amura i smuđa, ovo akumulaciono jezero će oduševiti i plivače, budući da se voda smatra jednom od najčistijih na Fruškoj gori. Kako je postalo sve popularnije u poslednjih nekoliko godina, ako planirate duže zadržavanje, savetujemo da dođete rano ujutru kako biste zauzeli svoje mesto. Jezero se može pristupiti stepenicama sa brane ili sa obližnje travnate površine, ali nemojte očekivati da ćete naći uređenu plažu ili hladovinu. Ipak, ako uživate u skakanju u vodu, ovo jezero će vam pružiti bezbroj prilika za to.

Kada se vratite sa jezera, preporučujemo da posetite manastire Krušedol, Grgeteg i Veliku Remetu, ili manastir Novo Hopovo ukoliko se vraćate preko Iriga.

 

Bešenovačko jezero – Beli kamen

Foto: Vojvodina uživo

 

Bešenovačko jezero, poznato i kao Beli kamen, koje svojom tirkiznom bojom i belim kamenom može stvoriti iluziju da ste negde na Mediteranu. Iako nije formalno određeno kao kupalište, ovo je najpopularnije mesto na Fruškoj gori za brčkanje u prirodi. Bešenovačko jezero je nastalo spajanjem prirode i ljudskog delovanja, jer je nekada bilo rudarski kop laporca u okviru fabrike cementa u Beočinu. Kupanje ovde nije preporučljivo zbog velike dubine jezera, koja na nekim mestima prelazi 50 metara, a koja je uzrokovala i utapanja, stoga je oprez neophodan.

Uprkos tome, Bešenovačko jezero često je prepuno ljudi, posebno vikendom, a posetioci su najčešće mladi ljudi koji žele da se rashlade i opuste, kao i porodice s decom. Voda je kristalno čista, a vidljivost je preko metra i po. Neki veruju da je voda lekovita zbog svog mineralnog sastava, kao i blato, što možete videti kada stariji posetioci koriste blato kao kozmetički tretman. Okolina jezera nije uredjena, a ima mnogo velikog kamenja i strmih padina, pa je najbolje doći rano ujutro ako želite da nađete prikladno mesto za sunčanje. Pristup jezeru nije svuda moguć, ali neki delovi su dostupni za kućne ljubimce koji žele da se rashlade u vodi.

U plićaku ćete videti jata sitnih ribica, ali ne očekujte da ćete uloviti velike primerke ako ste ljubitelj ribolova. Okolina jezera takođe pruža mesta u hladu, a možete i sami da obezbedite svoje mesto sakriveno od sunca noseći suncobran ili šator.

 

Jezero Bruje

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели Jezero Bruje Erdevik (@jezero_bruje)

 

Erdevik je poznat po dobrom vinu, ali takođe obiluje i vodom – ima dva jezera i banju. Jezero Bruje, okruženo niskim rastinjem, bagremovima i hrastovima, privlači kampere, šetače i bicikliste, a dugačko je oko jednog kilometra, široko 300 metara i plitko do sedam metara. Put je asfaltiran, obala je uređena i ulazi u jezero su lako dostupni. Voda u jezeru je čista i lekovita zbog sadržaja sumpora i joda iz banje Kulina, što ga čini povoljnim za lečenje ekcema i kožnih bolesti. Na jezeru obitavaju labudovi, patke, čaplje i rode. Najčešće se love šarani, smuđevi, amuri ili štuke. Uglavnom, vikendom je jezero jako puno posetilaca, pa ukoliko tražite mirniju alternativu za osveženje, preporučujemo vam obližnje jezero Moharač.

 

Jezero Moharač

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели András Ispán (@bandi.bass)

 

Dugačko je čak dva i po kilometra, a smješteno je između vinograda i šuma. Kupači se mogu sunčati na brani, a u čistu i smaragdno zelenu vodu ulaze stepenicama koje se nalaze na brani. Jezero odiše mirom i veličanstvenošću, te je to razlog zašto ćete često vidjeti ribiče kako love ribe. Iako su se u posljednjih nekoliko godina žalili na sve manje riba, još uvijek postoji nada za dobar ulov. Ako imate sreće, na jezeru možete susresti i druge životinjske vrste, uključujući brojne ptice, zečeve, fazane ili kornjače.

 

Pavlovačko jezero – Kudoš

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели Vladimir Čiplić (@vlada.ciplic)

 

Pavlovačko jezero, takođe poznato kao Kudoš, udaljeno je samo 11 kilometara od Iriga. Ovo jezero je omiljena destinacija kampovanja i izletišta zbog svoje lako dostupnosti i obilja prirodnog rastinja koje pruža hlad i zaštitu od jakog sunca. Jezero je dom mnogih vrsta ptica i riba, uključujući kapitalne primjerke šarana, soma, smuđa, amura i tolstolobika, što ga čini pravim rajem za sportske ribolovce. Lepota ovog jezera očarala je mnoge, uključujući i poznate ličnosti poput Novaka Đokovića, koji su odlučili da podignu vile i vikendice na ovom prelepom mestu.

 

Borkovačko jezero

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели Ksenija Đurić (@city_girl990)

 

Borkovačko jezero, jedno od omiljenih ribolovnih destinacija strastvenih pecaroša, udaljeno je samo deset minuta vožnje od Pavlovaca. Iako nije najpopularnije za kupanje, ovde se rado okupljaju ljubitelji veslanja na dasci, biciklizma i šetnje, jer postoji staza koja ga obilazi. Ako ipak želite da se okupate, u neposrednoj blizini možete pronaći javni bazen „Borkovac“ (mada je trenutno zatvoren zbog pandemije) ili možete posetiti spa centar modernog hotela „Borkovac“, koji se nalazi u prelepoj Borkovačkoj šumi. Šuma je obrasla borovima i uređena stazama, klupama i stolovima za odmor, pa je idealno mesto za pauzu. Ovo jezero često je domaćin takmičenjima u ribolovu.

 

Sotsko jezero

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели Sotsko Jezero (@sotsko_jezero)

 

Od Erdevika do Sota i istoimenog jezera ima oko tridesetak kilometara ako krenete u pravcu Šida. Jezero se nalazi na 150 metara nadmorske visine i njegova dubina ne prelazi četiri metra. Pejzaž, obogaćen livadama, sa brdovitim obalama jezera obraslim vrbama, šumama hrastova i četinara, pruža nestvaran doživljaj. Jezero je pravi mali raj za ribolovce, jer je bogato florom i faunom sa nešto manje od hiljadu i po vrsta biljaka i čak 200 vrsta riba. Zbog toga, ovde ćete sresti mnoge kampere, a u neposrednoj okolini nalaze se naselja sa nekoliko vikendica.

Jezero ima drveni splav i nekoliko dokova pogodnih za sunčanje. Ne smete propustiti posetu ženskim manastirima Privina Glava i Sveta Petka, koji se nalaze u blizini. Ovim završavamo naše putovanje i nadamo se da će vas ovaj mali vodič kroz najlepša jezera Fruške gore inspirisati da i sami istražite ova mesta i uživate u čarima netaknute prirode. Vaše telo i um će vam biti zahvalni.
Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.