Odluku o kandidatu za mirovne misije donose međunarodne organizacije

BEOGRAD, 29. oktobra (Tanjug) – Konačnu odluku o izboru kandidata za mirovne misije donose odgovarajuće međunarodne organizacije, saopštilo je danas Ministarstvo spoljnih poslova Srbije i odbacilo tvrdnje da se novim nacrtom zakona o učešću civila u mirovnim misijama van granica naše zemlje, želi naći uhlebljenje za podmladak SNS-a.

„Nacrt predviđa da se kandidati prijavljuju na javni konkurs, a da selekciju za obuku vrši Komisija Ministarstva spoljnih poslova, dok konačnu odluku o odabiru kandidata vrši međunarodna organizacija za koje se lice kandiduje“, ističe se u saopštenju v.d. pomoćnika ministra spoljnih poslova za bezbednosnu politiku, ambasadorke Dijane Ivančić.

Ona je podvukla da uslove i kriterijume za radna mesta u misijama određuje pojedinačna misija na terenu (npr. OUN, EU ili OEBS misija), zbog čega je stručna kvalifikovanost kandidata osnovni preduslov za upućivanje.

U saopštenju se podseća i da je potreba uspostavljanja zakonskog okvira za učešće Republike Srbije u civilnim misijama Evropske unije navedena i u Pregovaračkom poglavlju 31 (Spoljna bezbednosna i odbrambena politika).

Takođe se ukazuje da, s obzirom da se mirovne misije uspostavljaju u rizičnim i post-konfliktnim područjima, za učešće u takvom okruženju neophodna je obuka, kao i visok nivo znanja i veština.

„Nacrt zakona predviđa da se odluka o upućivanju konkretnog lica u pojedinačnu misiju vrši na osnovu procene bezbednosnih rizika, nacionalnih interesa i spoljnopolitičkih prioriteta Republike Srbije. U najvišem je interesu Republike Srbije da državljanima koji se upućuju u misije ne bude ugrožena bezbednost“, ističe se u saopštenju.

Kako se navodi, Nacrt zakona, između ostalog, reguliše upućivanje (secondment) na stručna radna mesta u misijama za koje je potrebna podrška države, kao i kriterijume za selekciju kandidata.

„Stoga, kandidati koji ne poseduju traženi nivo stručnosti, nemaju nikakvu šansu da budu prihvaćeni, kako od Komisije, tako i od pojedinačne međunarodne organizacije. Napominjemo da troškove učešća u većini slučajeva snose međunarodne organizacije koje raspisuju konkurs, dok Republika Srbija samo preporučuje kandidate“, naglašava se u saopštenju.

U vezi sa pojedinim komentarima u javnosti o Nacrtu zakona, Ministarstvo spoljnih poslova skreće pažnju da je u pitanju zakon koji omogućava da pored učešća pripadnika Vojske Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova, predstavnici civilnog sektora dobiju mogućnost učešća u civilnim misijama i operacijama UN, EU i OEBS-a.

„Po usvajanju Zakona i pratećih podzakonskih akata Ministarstvo će započeti rad na izradi baze podataka eksperata, koji ispunjavaju stručne uslove i prošli su odgovarajuće obuke. U tom kontekstu podvlačimo da ne postoje nikakve tajne liste kandidata“, napominje se u saopštenju.

Ministarstvo ističe da se, kao što stoji u obrazloženju Nacrta zakona, opredelilo za inkluzivan pristup koji će omogućiti učešće u mirovnim misijama širokom krugu lica, uključujući predstavnike civilnog društva, akademske eksperte, penzionisana lica sa specifičnim znanjima, kao i predstavnike javnog sektora.

„Ističemo da je Ministarstvo spoljnih poslova uvažilo mnoge sugestije i predloge koji su izneti tokom javne rasprave, uključujući i sugestije predstavnika civilnog društva i pojedinačnih eksperata, što je uneto i u Izveštaj o javnoj raspravi, koji se može naći na internet prezentaciji Ministarstva. Ovi predlozi su značajno doprineli da se unapredi kvalitet normativnih rešenja Nacrta zakona“, piše u saopštenju.

Povodom nacrta tog zakona prethodno se saopštenjem oglasio zamenik predsednika S SP Borko Stefanović, koji tvrdi da se preko ovog zakona na mala vrata omogućava da članovi podmlatka SNS, koji su završili Akademiju mladih lidera, budu upućeni o trošku države u mirovne misije međunardonih organizacija.

On, takođe, kaže da „prema informacijama koje smo dobili“, već postoji „lista od 40 kandidata koji će biti upućene sve sa ciljem da dobiju visoku zaradu koju plaćamo mi građani Srbije“, kao i da je dodatni problem nedostatak bezbednosne procene zemalja u koje se upućuju.

„Gospodin Borko Stefanović očigledno nije ni pročitao Nacrt zakona o učešću civila u mirovnim misijama van granica Republike Srbija, a po kritikama i komentarima se samo vidi kako razmišlja i kako bi on radio. Na sreću Srbije i njenih građana, to više nikad neće biti u prilici. Kao što ni u Zakonu neće biti to što on priča“, navela je Dijana Ivančić.

Ona je dodala da je Stefanović svoje komentare imao priliku da iznese kao i svi ostali učesnici javne rasprave.

„Da Ministarstvo spoljnih poslova ništa ne krije i da je sve transparentno, dokaz je što je sve objavljeno na sajtu Ministarstva“, piše u saopštenju.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.