Odabrano idejno rešenje za BIO4; Srbija gradi najsavremeniji kampus

BEOGRAD – BIO4 kampus učiniće Srbiju prepoznatljivom tačkom na globalnoj mapi razvoja inovacija i nauke, ističu predstavnici nauke i akademske zajednice i očekuju da će novi univerzitetski centar u Beogradu, čija će gradnja početi početkom sledeće godine, doneti bolju interakciju privatnog sektora, industrije i naučnika.

Budući kompleks visokoškolskih i naučnih ustanova biće izgrađen prema projektu kompanije Bekament, pobednika konkursa za arhitektonsko-urbanističko rešenje koje će uskoro biti predstavljeno javnosti, kaže za Tanjug direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Jelena Begović.

Na lokaciji u neposrednoj blizini Instituta “Torlak“ na Voždovcu, na površini od oko 8,2 hektara, biće smeštena dva fakulteta, Biološki i Farmaceutski, i pet naučnih instituta koji će se, kako je planirano, “useliti“ u kampus tokom 2024.godine.

Begović kaže da je od šest projekata, za prvu fazu izgradnje BIO4 centra, osmišljenog kao jedinstveno mesto razvoja u oblastima biomedicine, biotehnologije, bioinformatike i biodiverziteta, odabrano rešenje projektovano po ugledu na evropske kampuse.

„U okviru kompleksa biće izgrađen i vivarijum – centar za eksperimentalni rad sa životinjama koji bi trebalo da bude akreditovan na međunarodnom nivou, što Srbija trenutno nema, a što je veoma važno za predkliničke studije“, napominje Begović.

Planirani su i moderni kongresni centar i hab za mlade istraživače kojima će na raspolaganju biti laboratorije sa opremom u kojima će moći da sprovedu ispitivanja pre nego što pokrenu startap, a deo prostora predviđen je i za Naučno-tehnološki park, sportski centar sa različitim sportskim sadržajima, restorane, kafiće..

Begović navodi da su započeti i pilot projekti sa poznatim biotehnolškim kompanijama, kao što je “Roš“, koji bi, kaže, trebalo da budu “uvod za njihov ulazak u BIO4“.

“To su uglavnom projekti vezani za molekularnu genetiku, sekvenciranje i traženje markera u određenim bolestima koji bi mogli da se koriste za dijagnostiku, prognozu bolesti, odabir terapije i lekova“, objašnjava Begović.

Govoreći o značaju BIO4 kampusa, proglašenog projektom od nacionalnog značaja, Begović ukazuje da je nauka poslednjih decenija dobila novu funkciju,tj. primenu u svakodnevnom životu, posebno u oblastima kao što su biotehnologija i biomedicina koje će, kaže, sve više uticati na život čoveka.

“Ne treba samo da kupujemo tuđu tehnologiju, već da budemo kreatori sopstvene za šta imamo potencijal “, ističe Begović.

Jedan od prvih “stanara“ kampusa biće Biološki fakultet, čiji studenti prate nastavu na četiri lokacije, jer ta visokoškolska ustanova od osnivanja nema svoju zgradu.

Dekan tog fakulteta Ljubiša Stanisavljević ističe da se ta ustanova potpuno uklapa u koncept BIO4 sa studijskim programima usmerenim ka biomedicini na osnovnim studijama, kao što je modul molekularna biologija i fiziologija, ali i projektima vezanim za razvoj biotehnoloških metoda.

“Za bionformatiku na master i doktorskim studijama vlada ogromno interesovanje, zbog čega će u reformisanom studijskom programu, koji ćemo verovatno akreditovati ove godine, taj predmet biti uveden i na osnovne studije“, kaže Stanisavljević za Tanjug.

Studenti će, kaže, imati mogućnost da posle završenih studija nastave da se bave naukom u naučnim institucijama u okviru kampusa, kao i da budu angažovani u kompanijama koje će biti smeštene u kompleksu.

Profesor Biološkog fakulteta i dopisni član SANU Željko Tomanović ističe da je ideja BIO4 zasnovana na ekonomiji bioloških znanja i da je bioekonomija rastuće tržište koje se, kaže, meri stotinama milijardi dolara, naročito u SAD, Kini, ali i drugim razvijenim zemljama.

„Enorman razvoj nauka, posebno bioloških, najbolje ilustruje primer da je sekvenciranje ljudskog genoma trajalo 13 godina i završeno 2001.godine, a projekat je koštao četiri milijarde dolara. Danas se, recimo, genom može sekvencirati za nekoliko sati i za nekoliko stotina dolara“, rekao je Tomanović za Tanjug.

Srbiji će, kaže, BIO4 doneti potpuno novu industriju zasnovanu na genomskim tehnologijama i analizi velikog broja podataka vezanih za bionformatiku i biotehnologije koji su u funkciji ne samo biomedicine, već i poljoprivrede i drugih sfera života.

„To se neće desiti preko noći, ali uz dobro rukovođenje i organizaciju BIO4 će doneti ono što je kampus „White city“ Imperijal koledža doneo Velikoj Britaniji“, veruje Tomanović.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.