Od upoređivanja Srebrenice i Jasenovca do hapšenja Srba: Jakov Milatović nastavio politiku Mila Đukanovića

PODGORICA – Milatović je, zajedno sa Milojkom Spajićem, na vlast došao “po preporuci” Zapada, a najnovija hapšenja pokazuju da će se progon Srba u Crnoj Gori nastaviti

Nije se navršilo ni dve sedmice od kako je, zahvaljujući srpskim glasovima pobedio Mila Đukanovića, a novi predsednik Crne Gore Jakov Milatović je pokazao da se njegov odnos prema Srbima uopšte neće razlikovati od njegovog prethodnika.

Foto: YouTube/Adria Tv Montenegro

Nimalo slučajno, prvi na udaru se našao upravo predsednik opštine Budva u kojoj je, u prvom krugu izbora, pobedu odneo kandidat Demokratskog fronta Andrija Mandić. Ne treba isticati da ovo primorsko mesto važi za jedno od najjačih srpskih uporišta u Crnoj Gori.

Podrška Mirašu Dedeiću

Ipak, za bilo koga ko je pažljivo pratio kratku političku karijeru Jakova Milatovića, današnji napad na Srbe nije neočekivan. Novi predsednik Crne Gore je od trenutka kada je, zahvaljujući srpskim glasovima pobedio u drugom krugu predsedničkih izbora, za medije iz Crne Gore i regiona dao više izjava kojima je pokazao da je verni naslednik ideologije Mila Đukanovića.

Foto: Ilustracija/Printscreen/Youtube/24sedam

Sve je počelo još u izbornoj kampanji kada je Milatović rekao je da poštuje nevladinu organizaciju “Crnogorsku pravoslavnu crkvu” na čijem čelu se nalazi raščinjeni sveštenik Miraš Dedeić. Bio je to prvi znak da se odnos prema Srbima neće menjati ni posle pada Đukanovića.

Zagreb bliži od Beograda

Odmah posle pobede na izborima Milatović je najavio da će kao predsednik prvo, simbolično, posetiti Brisel a odmah posle toga Beograd. Međutim, očigledno se njegov raspored poseta ubrzo promenio s obzirom da prema najnovijoj najavi nakon Brisela odlazi u Sloveniju.

Na kraju, da bi svima jasno stavio do znanja da će nastaviti politiku svog prethodnika na mestu predsednika Crne Gore, Milatović je izjavio da je njegova pozicija po pitanju navodnog genocida u Srebrenici “vrlo jasna” i pri tome uporedio događaje u tom mestu sa genocidom u koncentracionom logoru Jasenovac.

– Međunarodni sud je bio vrlo jasan i doneo odluku kad je u pitanju Srebrenica… Vrlo je važno da je Međunarodni sud negde individualizovao genocid u Srebrenici. Moja pozicija je u tom smislu vrlo jasna, crnogorski parlament je, takođe, doneo rezoluciju kad je u pitanju Srebrenica. Vrlo je važno da kao region, zajednički, donesemo sud o prošlosti koja je bila teška. Prošlosti koja je imala jednu Srebrenicu, ali i jedan Jasenovac, prošlosti koja je imala i u Crnoj Gori stvari poput velikog zločina u Pivi, Velici… To su sve stvari koje jasno osuđujem – kazao je Milatović.

Verni NATO sledbenik

Milatović je pokazao servilnost svojim gospodarima kada je među prvima pozdravio ulazak Finske u NATO.

– Radujem se zajedničkom radu na jačanju naše saradnje u okviru Alijanse – naveo je Milatović na svom Tviter nalogu.

Zapadnjačka “preporuka” važnija od glasova građana

Sve ovo ne treba da čudi kada se zna kako su Jakov Milatović i predsednik Pokreta Evropa sad Milojko Spajić, preko noći došli na vlast. Naime, njih dvojica u žižu političke javnosti dolaze ulaskom u vladu premijera Zdravka Krivokapića. Pre toga, retko ko je čuo za ovaj dvojac koji je ministarska mesta dobio “po preporuci”. Naravno, javnost je ostala uskraćena za saznanje od koga je ta preporuka zaista došla, ali svima je jasno da je Zapad u tome imao presudnu ulogu.

Foto: Printscreen/Youtube/ RTCG – Zvanični kanal

Spajić i Milatović tako 2020. godine postaju ministri iako niko nije glasao za njih. Za to vreme određeni mediji u Crnoj Gori ih predstavljaju kao “eksperte” koji su, iz čistog patriotizma napustili dobro plaćene poslove u raznim multinacionalnim fondovima i bankama, i vratili se kako bi pomogli svojoj zemlji. Bila je to neka vrsta nove verzije “mladih, lijepih i pametnih”, kako je početkom devedesetih godina predstavljana ekipa mladih političara – Momira Bulatovića, Mila Đukanovića i Svetozara Marovića.

Kao što je poznato, Krivokapićeva “ekspertska” vlada nije dugo potrajala i bila je veliko razočarenje za mnoge koji su je litijama, pa posle i glasanjem, doveli na vlast.

Crnogorska verzija G17 plus

Po izglasavanju nepoverenja toj vladi, Spajić i Milatović osnivaju Pokret Evropa sad. Radi se o poprilično “sterilnom”, nacionalno neobojenom, centralističkom, proevropskom pokretu, koji prema svim svojim osobinama neodoljivo podseća na još jednu “ekspertsku” partiju – G17 plus koja je svojevremeno vedrila i oblačila ekonomijom Srbije i dovela našu zemlju gotovo na prosjački štap.

Foto: Printscreen/YouTube/RTCG/Evropa sada

Naime, zapadni centri moći su veoma dobro procenili da je Crna Gora nacionalno podeljeno društvo, te da jedino politička snaga koja ne ističe pripadnost određenoj naciji, može da privuče glasove sa svih strana. Rešenje je bilo u stvaranju, barem na prvi pogled, nacionalno nedefinisanog pokreta koji će, poput svog starijeg i pokojnog brata G17 plus, da priča o ekonomiji i razvoju.

Ključna programska obećanja Pokreta Evropa sad su prosečna plata od 1.000 evra, minimalna penzija od 450 evra i nulta stopa nezaposlenosti. Sve to neodoljivo podseća na obećanje Mlađana Dinkića da će vrednost besplatnih akcija biti baš 1.000 evra, zar ne!?

Perfidniji način borbe

Ipak, ne treba biti naivan i poverovati da je strani faktor digao ruke od daljih pritisaka na Srbe u Crnoj Gori.

Sledeće poteze novog predsednika i njegovog pokreta lako je predvideti. Oni će se svim silama truditi da kao glavne teme u Crnoj Gori nametnu razvoj ekonomije, borbu protiv kriminala i korupcije, te pomirenje u društvu, ali će istovremeno suzbijati srpski nacionalni identitet perfidnijim metodama nego što je to radio DPS i Milo Đukanović. Razlika je, dakle, samo u tome što su zapadni centri moći doneli zaključak da će se srpski narod lakše slomiti koristeći kombinaciju sile i sindroma kuvane žabe, umesto pukog nasilja kojem je bio sklon bivši režim.

Današnja hapšenja pokazuju kako će u budućnost izgledati primena sile protiv Srba. S jedne strane će najviđeniji Srbi biti hapšeni, a s druge strane treba očekivati stvaranje klime u društvu u kojoj će bilo kakav oblik iskazivanja srpskog nacionalnog ponosa biće prikazivan kao retrogradan (“čemu više priča o tome kada treba da razvijamo ekonomiju”).

Istovremeno, radiće se na još jačoj promociji crnogorskog državnog identiteta i jezika (“možeš da budeš nacionalno šta god želiš, ali jedino je ovo tvoja država”). Tome u prilog govori proslava izborne pobede u štabu Pokreta Evropa Sad gde su istaknute zastave Crne Gore i EU, ali ne i trobojka iako ona predstavlja dobar deo stanovništva u toj zemlji. Toliko o tome kako “pomirenje” izgleda u praksi…

Foto: TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Dakle, plan Zapada je da se tehnikom “štapa i šargarepe”, polako ali sigurno, naši sunarodnici odvoje od svog nacionalnog identiteta i porekla, a sve pod maskom “pomirenja”. Ipak, Srbi u Crnoj Gori su preživeli velika zla, pa će preživeti i ovo umiveno.

“Tvrd je orah voćka čudnovata, ne slomi ga al’ zube polomi”, rekao je Petar II Petrović Njegoš i nema sumnje da će se njegove reči još jednom pokazati kao tačne.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.