NOVI SAD – Danijela Kostić je radila u Upravi za obrazovanje od 2014. godine, a na mesto članice Gradskog veća za socijalnu zaštitu i brigu o porodici i deci dolazu u februaru ove godine. Za to vreme uspela je da stekne poverenje kod građana i udruženjima sa kojima blisko sarađuje.
– Prethodni gradonačelnik Miloš Vučević, i njegov tim, kao i sadašnji gradonačelnik Milan Đurić, mnogo su učinili da obezbede sredstva za različite usluge koje mi nudimo. Mi se nalazimo na šest lokacija u gradu i predstavljamo sponu između socijalne zaštite, kulture i sporta. Imamo budžet od dve i po milijarde dinara u 2023. godini, a to je kao budžet jedne ozbiljnije opštine- rekla je Kostić i dodala da se ljudi doseljavaju iz Centralne Srbije u Novi Sad zbog socijalnih usluga koje daje Grad.
Naša sagovornica istakla je da se nada da će do kraja ove godine, ili početkom sledeće, Grad Novi Sad dobiti novu ustanovu u okviru socijalne zaštite, kao i početak izgradnje novog odeljka škole “Milan Petrović”, čija je vrednost četiri milijarde dinara, a koji bi se nalazio na Adicama.
– U Novom Sadu, u okviru ustanova, imamo 500 ličnih pratilaca i 50 personalnih asistenata. I zbog toga je Grad prepoznat kao mesto za život za osobe sa invaliditetom.
U Sremskoj ulici je jedno od odeljenja socijalne zaštite gde možete aplicirati za dečiji i roditeljski dodatak, ali i subvencije za kupovinu prve nekretnine za majke, reči su Danijele.
– Mogu da se pohvalim da smo mi dobili najviše rešenja, više od 30. Vrednost tih subvencija od strane Republike Srbije ide do 20.000 evra. Mi kao Grad jedini imamo spremljene sve formulare i gledaćemo da u narednom periodu da roditeljski dodatak obezbedimo i za četvrto i peto dete. To je prepoznala Republika.
Kostić je istakla i parking kartice za invalide, koje važe na teritoriji cele zemlje- od Pirota do Subotice. Ono što je zanimljivo jeste to da ova kartica važi i na teritoriji Evrope.
-Prema evidenciji Policijske uprave Novi Sad imamo više ood 900 automobila registrovanih na invalide, a mi imamo 1400 kartica. Gospodin Vučević je te kartice dao i udruženjima građana, dijaliziranim osobama, osobama sa multiplasklerozom. Proširili smo ta prava. Mnogo Novosađana ne zna da majke malih beba imaju 30 sati parkinga na bilo kojem parking mestu- rekla je članica veća.
Novim rebalansom budžeta povećane su i subvencije za privatne vrtiće, a Kostić najavljuje i novine.
-Od sledeće godine roditelji će morati da donosu papir na kojem piše da dete nije primljeno u vrtić “Radosnog detinjstva”, tek tada ćete moći u privatno zabavište. Do sada nismo tražili odbijenice, ali od sledeće godine hoćemo.
Kada je reč o najstarijim sugrađanima, Grad Novi Sad u saradnji sa ovom upravom, šalje svake godine penzionere u banje.
-Ovim rebalansom je izdvojeno još 6,2 miliona dinara za odlaske u banje. Takođe, preko Gerontološkog centra Novi Sad, imamo klubove penzionera i za sada ih je 19. Oni organizuju igranke, partije šaha, slikaju, imaju horove, dese se i nove ljubavi. Imaju i digitalno opismenjavanje.
Najsiromašniji penzioneri, kojih je oko 4.000 u Novom Sadu, dobiće povećanje pomoći koje je usvojeno rebalansom budžeta na Skupštini Grada, sa 5.000 na 10.000 dinara.
-Prosečna gradska penzija je oko 40.000 dinara. Većina naših penzionera ne potpada pod socijalne slučajeve. Kada u Centru za socijalni rad priložite da imate malu penziju, ceo račun za informatiku vam bude umanjen za 50 posto. Najsiromašnijim penzionerima je jednom godišnje poklon od Grada bio 5.000, a sada je 10.000 dinara. Socijalnim kategorijama dece podigli smo na 8.000 dinara pripremu za školu, te kategorije dobijaju besplatne udžbenike, ne samo za prvi razred i to radi Ministarstvo. U svim novosadskim osnovnim školama imamo besplatne užine za socijalno ugrožene kategorije dece- naglasila je sagovornica.
Dotakli smo se i prve posete jednog novosadskog gradonačelnika naselju Bagladeš. Gradonačelnik Milan Đurić posetio je ovo mesto nakon dve razorne oluje i može se upisati u istoriju gradskih knjiga. Podeljeni su paketi dečijih pelena od Grada, a obećana je i pomoć u vidu sanacije štete uzrokovane olujama.
-Godine 2017. stidljivo smo počeli sa petoro dece, koje smo vodili u Begeč u školu, a sada imamo pun autobus dece. Imam ideju da majke i očevi iz tog naselja, koji nisu završili osnovnu školu, dok su njihova deca na nastavi da i njih povezemo u školu za odrasle, da makar završe osnovnu školu, jer su bez nje nekvalifikovani radnici.
Od stabala koja su uništena tokom razornih oluja u gradu, biće pripremljen ogrev za socijalno ugrožene osobe i Rome u Bangladešu.
-Grad će preko javnih preduzeća pripremiti drvo za ogrev za narednu godinu i biće dostavljeno pre grejne sezone- tvrdi Kostić.
U prvoj nedelji oktobra članica Gradske uprave sprema Dečiju nedelju, koja bi bila pandan Zmajevim dečijim igrama, u kojoj će biti i kulture i sporta, a konkurs je otvoren.
Za kratko vreme koliko je na novoj funkciji, Kostić ima još predloga koji su u vezi sa njenom oblašću. Jedan od njih je i da Gerontološki centar, koji ima sanitete, bude ubačen u projekat prevoza starijih, manje pokretnih sugrađana kada moraju kod lekara. Za one najsiromašnije to bi Grad platio.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.