NOVI SAD – Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, hitno je naložio i inicirao hitne sednice lokalnih štabova za vanredne situacije na kojima će članovi biti upoznati sa trenutnom situacijom vezanom za povećanje broja požara na otvorenom prostoru, opasnostima koje mogu nastati i na kojima će se predložiti i pokrenuti sprovođenje mera i aktivnosti za zaštitu života i imovine.
Za NS Uživo govorio je Miroslav Ostojić, zamenik komandanta brigade koji je istakao za naš portal da im je naloženo da apeluju na javnost i da obaveste građane da povedu računa o paljenju vatre na otvorenom, kao i da budu obazrivi kako ne bi došlo do požara ili do njegovog širenja na otvorenom, posebno u delovima naseljenih mesta gde se nalazi trska koja je vrlo zapaljiva.
– Zbog enormnog broja požara na otvorenom koji su se dogodili na teritoriji Republike Srbije, a bilo ih je čak 466, za razliku od prošle godine kada ih je evidentirano 60, upućen je apel za intenzivno uključivanje aktivnosti i mera koje su iz MUP-a naložili. To se odnosi na kontakte sa šumskim gazdinstvima, upravama, kao i svim udruženjima građana koji mogu učestvovati u sprovođenju mera ranog otkrivanja požara. Od nas su zahtevali da izradimo postere koje će lokalne samouprave da odštampaju kako bi apel došao do što većeg broja pojedinaca – rekao je Ostojić.
On je podsetio da je Zakonom o zaštiti od požara zabranjeno spaljivanje ostataka strnih useva, spaljivanje smeća na otvorenom prostoru i spaljivanje biljnih ostataka i da je za to zaprećena kazna za pravna lica od 300.000 do 1.000.000 dinara, a za fizička lica 10.000 dinara.
Takođe, loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume je zabranjeno, izuzev na određenim i za to obeleženim mestima, u skladu sa propisanim merama zaštite od požara.
Za nepoštovanje ove odredbe zaprećena je kazna za fizička lica od 10.000 do 50.000 dinara.
Svake godine “mučimo muku” sa požarima na otvorenom koji su prouzrokovani ljudskim nemarom
– Mi svake godine imamo problem sa požarima koji se uglavnom javljaju na istim mestima, u Futogu, kod Begečke jame, zatim u Petrovaradinu kod Tekije, kao i u prigradskom delu Rakovca i Beočina gde ima mnogo trske. Pamtimo požar od prošle nedelje u Rakovcu koji je bio ogromnih razmera i najveći od početka godine koji se zbog vetra širio ogromnom brzinom. Za njegovo saniranje potrošeno je mnogo vode, a angažovane su sve dobrovoljne jedinice na teritoriji Grada Novog Sada. Pretpostavljamo da su to namerne paljevine, s obzirom na to da je teško da se samostalno zapali nisko rastinje. Dodatni problem pravi vetar kog uvek ima u delovima Fruške gore kao i uz tok Dunava – objašnjava naš sagovornik.
On takođe dodaje da je u toku svoje dugogodišnje službe prošao kroz razne situacije i neumesno ponašanje pojedinaca.
-Imali su situaciju da se kriju u kukuruzima nakon što su namerno upalili vatru na otvorenom. Mi izađemo na teren i vidimo ih na kilometar, dva od nas da oni, nakon što smo mi ugasili vatru, iznova pale. To je zaista nedopustivo, mi stalno apelujemo na sve, međutim, neuspešno – objašnjava Miroslav.
Na teritoriji Južnobačkog okruga, od početka tekuće godine, evidentirano je 144 požara na otvorenom
-Od 332 intervencije od početka ove godine, požara je bilo čak 252, a na otvorenom prostoru 144 požara. Angažovano je 1.143 vatrogasaca sa 424 vozila, tu su nam pomagali dobrovoljni vatrogasci kojih je bilo 59 i 12 vozila – rekao je Ostojić i dodao da se pri takvim intervencijama potrošilo preko 9.000 kubika vode, što je jako velika količina, a za državu je to ogroman trošak i nanosi velike štete za useve.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.