Od izvoza organskih proizvoda Srbija 2021. inkasirala 57,4 miliona evra

SRBIJA – Izvoz srpskih organskih proizvoda poslednje dve godine vrtoglavo raste. Zvanični podaci pokazuju da je vrednost ovog trgovanja u 2021. porasla za 53 odsto u odnosu na 2020. godinu. Od toga smo inkasirali 57,4 miliona evra.

Da bi budućnost srpske poljoprivrede mogla da bude upravo organska proizvodnja potvrdio je i resorni ministar Branislav Nedimović. Kako je rekao, za dve godine izvoz organske hrane iz Srbije povećan je za 93% i sada izvozimo u vrednosti od 65 miliona dolara.

– Nedavno smo uprostili procedure za konverziju iz konvencionalne u organsku proizvodnju – istakao je Nedimović i dodao:

– Poljoprivrednici bi trebalo ovim da se bave zbog profita i velike tražnje. Kako naša zemlja ima nultu toleranciju za proizvodnju i trgovinu GMO proizvoda, svoj potencijal bi trebalo da realizuje kroz proizvodnju organske hrane. Najbolje je ulagati u voće, povrće, goveđe i ovčije meso.

Kako kažu u Ministarstvu poljoprivrede, izvoz organskih proizvoda, za 10 godina, porastao je više od 15 puta. Ukupna količina izvezenih proizvoda u 2021. iznosi 17.622 tone. Najveća vrednost, od 45 miliona evra, ostvarena je lane, i to u izvozu zamrznutog organskog voća. Od toga najviše para donela je smrznuta malina – 32,6, kupina – pet, a borovnica 1,8 miliona evra.

Posle zamrznutog najviše je izvezeno organsko sušeno voće, među kojima su jagoda, malina, šljiva, borovnica, kupina i ribizla. Zatim slede voćni koncentrati i pirei. Izvezli smo u 33 države. Od toga srpsko organsko voće najviše je otišlo u Nemačku. I samo tu je vrednost izvoza bila 18,25 miliona evra. Na drugom mestu su SAD, pa slede Holandija, Francuska, Poljska, Kanada, Austrija, Italija, Belgija…

– Organska proizvodnja je sigurno budućnost – kaže Marko Ilić, koji na skoro dva hektara gaji organsku aroniju, u okolini Šiljakovca, i dodaje:

– To je specifičan proizvod, sok od aronije, pa nije lako da se izveze. Imamo veliki kapacitet za proizvodnju, ali zasada pravimo nekih 4.000 flaša godišnje. Prošle godine rod nam je bio nešto manji, od nekih 3,5 tona. Uz sok, pravimo proizvode sa organskom jabukom i šljivom.

Podsticaji za organsku biljnu i stočarsku proizvodnju za 2022. godinu u odnosu na prošlu godinu, uvećani su za skoro 62 odsto.

Ukupan iznos sredstava za podsticaje za organsku proizvodnju u 2022. godini, na osnovu Uredbe o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju, iznosi 380 miliona dinara (za organsku biljnu 80 miliona i za stočarsku proizvodnju 300 miliona dinara) što je najveći budžet koji je do sada opredeljen za podsticaje za organsku proizvodnju.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.