NOVI SAD – Rekordne cene ogreva posledica su ogromne potražnje, ukazuju stručnjaci. Upozoravaju da bi Vlada Srbije trebalo da utiče na njihovu stabilizaciju, jer u protivnom od jeseni mogu da slede još veća poskupljenja.
Od sredine maja do sredine juna cene peleta porasle su između šest i osam hiljada dinara, i veće su nego u Sloveniji, te skoro iste kao u Austriji, što je nezabeleženo na domaćem tržištu, napominje profesor Šumarskog fakulteta Branko Glavonjić.
On je poručio građanima koji za ogrev koriste drvo i pelet da ih kupe što pre, jer u oktobru cene mogu biti još veće
On ukazuje i da postoji veliki disbalans između ponude i potražnje koja je strahovita velika, bez obzira na cene.
Tokom prva tri meseca ove godine preduzeća koja proizvode pelet jesu imala problema sa snabdevanjem drvne sirovine, ali se, kakoa kaže, situacija sada popravila. Međutim, to što je tada propušteno teško je nadoknaditi.
Glavonjić dodaje da javna preduzeća za gazdovanje šumama zato trpe ogromne pritiske sa svih strana.
Prema njegovim rečima, cene peleta u regionu najniže su u Bosni i Hercegovini – 294 evra, a najveće u Hrvatskoj – 417 evra, te sledi Srbija sa 363 evra.
Zabrana izvoza drvnog ogreva i peleta je, kako napominje, mera koja ne može da ima značajniji efekat jer Srbija i pre toga nije bila veliki izvoznik.
Profesor Šumarskog fakulteta upozorava da veliki problem predstavlja i to što poslednjih meseci nema ni uglja, te da na stovarištima dominira ugalj iz uvoza, dok najveće količine iz domaće proizvodnje idu u termoelektrane.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.