BEOGRAD – Advokat Milan Antonijević uveren je da će današnji samit EU u Briselu doneti lepe vesti za Zapadni Balkan, odnosno da će EU otvoriti pregovore sa Severnom Makedonijom i Albanijom i da će ubrzati pregovore sa Srbijom.
“Dobro je da tri lidera idu zajedno u Brisel, da Srbija pokaže solidarnost prema Severnoj Makedoniji i Albaniji, jer samo uz zajedničku podršku region može porasti”, kazao je Antonijević za Tanjug.
Naveo je da je za lidere Zapadnog Balkana od zajedničkog interesa da se otvore pregovori sa Severnom Makedonijom i Albanijom, jer će se tako, kaže, ubrzati proces evropskih integracija.
Na pitanje kakvu poruku EU šalje time što je unapred najavljeno da će lideri na sastanku usvojiti da se Ukrajini i Moldaviji dodeli status kandidata za članstvo, dok BiH još uvek čeka na rešavanje statusa, a Severna Makedonija i Albanija na otvaranje pristupnih pregovora, Antonijević kaže da to treba tumačiti u kontekstu ubrzanja procesa evropskih integracija.
Dodaje da ako se dogodi da Ukrajina i Moldavija postanu kandidati za članstvo, a BiH ne dobije taj status, to će biti dodatni pritisak za region.
“Ne postoji nijedan razlog da se ovaj korak ne učini ka BiH, to je mala zemlja koja neće narušiti EU ukoliko joj se priključi, već će ta solidarnost i podrška BiH značiti i za mir u našem regionu i za ekonomsku stabilnost, razvoj, prava pojedinaca bilo da žive u Republici Srpskoj ili drugim delovima”, kazao je Antonijević.
On je naveo i da je važno da naš region bude stabilan kako bi investitori nastavili da ulažu u Srbiju.
“Ako oni koji najviše ulažu u Srbiju iz zemalja EU prepoznaju da je ovaj region stabilan, nastaviće sa tim. Ukoliko u Srbiji postoje obučeni radnici, neće imati razloga da svoju proizvodnju ne presele kod nas”, rekao je on.
Na pitanje kako ocenjuje predlog nemačkog kancelara Olafa Šolca da EU pređe na model donošenja spoljopolitičkih odluka kvalifikovanom većinom, zbog ulaska Ukrajine u EU, Antonijević ističe da bi takav način odlučivanja bio dobar, jer se konsenzusom mogu, kaže, napraviti novi problemi unutar EU.
“Kada imate nestabilne demokratije koje u ovom trenutku žele da postanu članice EU to može biti loš signal za građane EU, jer oni ne žele da unose nove probleme u EU, a to se može konsenzusom, da svaka zemlja može staviti veto na neke odluke, čime se može paralisati EU”, naveo je Antonijević.
Antonijević smatra da je model glasanja kvalifikovanom većinom kvalitetan, jer je to garancija da će prava svih zemalja članica biti zaštićena.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.