Očekuje se dalji pad cena mineralnih đubriva

Vest da evropska proizvodnja đubriva raste, a ruske zalihe se vraćaju u promet, signal je da će cene đubriva nastaviti da padaju, piše Agrarhojt.

U Sjedinjenim Američkim Državama cene uree i ostalih azotnih đubriva nastavljaju takav trend. Bez obzira na ovo cene su i dalje istorijski visoke.

Prošle nedelje najveća evropska fabrika fosfatnih đubriva „Lifosa AB” u Litvaniji, u vlasništvu EruoChema, nastavila je sa radom pošto su bili zaustavili proizvodnju u septembru, a zbog visokih cena energije.

Takođe, navodno raste i ruski izvoz đubriva, a što je deo Inicijative za izvoz žitarica iz Crnog mora. Ali, i dalje je 260.000 tona ruskog đubriva „nasukano“ u lukama zbog sankcija, a ono će biti donirano afričkim državama. Osim toga, očekuje se i dogovor o izvozu amonijaka putem sistema cevovoda koji prolazi kroz Ukrajinu do crnomorskih luka.

Mnogi ovaj sporazum, uz posredovanje Ujedinjenih nacija, smatraju čak važnijim od onoga o izvozu žitarica. Nedavno je potpisana i rezolucija o proširenju postojeće kvote za izvoz azotnih đubriva za 750 hiljada tona. Kao rezultat toga, količina sada premašuje devet miliona tona. Kvota će vrediti do kraja decembra ove godine. Na sam pad cena utiče i slaba potražnja od strane poljoprivrednika koji čekaju da se one još više spuste.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.