PANČEVO – U toku je kompletna rekonstrukcija rimokatoličke crkve Svete Ane u Pančevu, zadužbine Đorđa Vajferta. Završen je deo krova, a radovi na objektu se nastavljaju.
Obimni građevinski radovi trajaće godinu dana kako bi crkva zablistala nekadašnjim sjajem na stogodišnjicu od izgradnje. Investitor je Zrenjaninska biskupija.
Crkva Svete Ane danas je kulturno dobro, izgrađena je 1923. godine. Đorđe Vajfert je crkvu posvetio roditeljima Ani i Ignjatu. Prvobitna Vajfertova ideja je bila da izgradi malu kapelu, ali je nakon molbi vernika i stanovništva odlučio da ipak sazida crkvu.
Crkva je imala i veliki praktičan značaj, jer crkva Svetog Karla Boromejskog nije mogla da ispuni potrebe rimokatolika u Pančevu kojih je tad bilo više od šest hiljada. Međutim, ova crkva imala je veliki značaj i za ostalo stanovništvo grada koje se nadalo da će sa izgradnjom nove crkve njihov kraj „oživeti“.
U izgradnji crkve učestvovala su velika imena toga vremena kao što su Uroš Predić, Pavle Pantelić, Đoka Jovanović i Hugo Vajs. Angažovanje izuzetno značajnih ljudi na izgradnji crkve, kao i ogroman novac koji je na izgradnju utrošen, govori o tome koliko je ova crkva bila bitna Đorđu Vajfertu, posebno kada se uzme u obzir da je u to vreme Vajfert trošio ogromne količine novca kako bi obnovio imovinu uništenu u Prvom svetskom ratu.
Đorđe Vajfert je crkvu dao na korišćenje rimokatoličkoj crkvi, ali je nakon toga nije zaboravio. U prilog tome govori činjenica da je u njoj proslavio 60 godina svog braka, kao i to da crkva zauzima značajno mesto u njegovom testamentu.
Nikola Koneski, mentor grupe za istoriju pri Regionalnom centru za talente “Mihajlo Pupin” u Pančevu je pre pet godina istraživao o Crkvi Svete Ane i o tome napisao stručni rad. Kako kaže, istraživači današnjeg doba sve više pažnje posvećuju Đorđu Vajfertu, ali i dalje postoje elementi koji su činili njegov život a kojima ti istraživači nisu posvećivali naročitu pažnju.
„Jedan od elemenata je crkva Svete Ane koju je Vajfert podigao u Pančevu. Ne postoji nijedan rad posvećen toj temi i zato su do sada mnogi važni podaci o crkvi bili nepoznati. Na primer, nije se znalo ni ko je projektant crkve. Đorđe Vajfert je ovu crkvu podigao 1923. godine i u njoj je proslavio 50 godina rada i braka, kao i 60 godina braka, o čemu svedoče i fotografije iz tog vremena. Tokom istraživanja pronašao sam puno dokumentacije o tome da je za izgradnju bio zadužen čuveni Hugo Vajs, a za dekorisanje poznati slikar Uroš Predić, ispričao je Nikola Koneski medijima nakon predstavljanja svog rada 2017. godine.
Đorđe Vajfert osim što je bio cenjeni industrijalac i guverner Narodne banke, bio je i veliki ktitor. U Pančevu je ostavio dve važne građevine: portalnu građevinu kapelskog tipa, na ulazu u rimokatoličko groblje i rimokatoličku crkvu Svete Ane, podignutu 1923. godine. Upravo je u njoj Vajfert proslavio svoj veliki jubilej 50 godina rada i braka, sa suprugom Marijom. Takođe, u njoj su oni proslavili i jubilej 60 godina braka, „dijamantsku svadbu“ (1933).
Vajfert je prilikom proslave jubileja 1923. godine proglašen za počasnog građanina Pančeva i on je tada naglasio je da mu je od svih odlikovanja, ovo najmilije.
Crkva Svete Ane je „oživela“ 1986. godine, a od 2000. godine je spomenik kulture. Danas je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
U crkvi su se održavala dvojezična bogosluženja do pre nekoliko godina, ali se potrebe vernika uglavnom obavljaju u crkvi Svetog Karla Boromejskog, jer u Pančevu više nema toliko katolika kao u Vajfertovo vreme.
Zbog oštećenja krova usled nevremena mise su prestale da se održavaju.
S obzirom da se ovih dana završava sanacija krova i da se nastavlja sa kompletnom rekonstrukcijom, za očekivati je da će se 2023. godine obeležiti dostojno stogodišnjica od izgradnje ovog spomenika kulture.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.