ZRENJANIN – Narodni muzej Zrenjanin čuva i prezentuje bogato kulturno nasleđe Srednjeg Banata iz oblasti prirode, arheologije, etnologije, umetnosti, istorije i poseduje preko 33 000 muzejskih predmeta.
Bogat program i odlično organizovane izložbe bile su jedan od preduslova da tradicionalna manifestacija „Noć muzeja“ bude uspešnija od prethodnih, ali i dobar povod za priznanja koja su ovih dana uručena kustoskinjama Rajki Grubić i Oliveri Skoko koje je dodelilo Muzejsko društvo Srbije.
Direktor Onjin je naglasio da će ovo leto će proći i u znaku promocije umetnika sa područja Srednjeg Banata i dodao da zrenjaninski muzej očekuju mnogobrojni projekti koji će za cilj imati unapređenje rada i funkcionisanje ove ustanove.
Povodom toga, ali i mnogih realizovanih i budućih projekata razgovarali smo sa direktorom Narodnog muzeja Zrenjanin Sinišom Onjinom koji je ekskluzivno za portal Vojvodina uživo najavio objavljivanje monografije.
Prema njegovim rečima, Narodni muzej je prošle godine obeležio 110 godina svog postojanja povodom kojeg će biti objavljena i promovisana monografija, jedan od najznačajnijih projekata i dodao da će zbog kompleksnosti projekta ona biti objavljena ove godine.
„ Narodni muzej je prošle godine obeležio značaj jubilej, 110 godina od otvaranja za publiku, monografijom koja uskoro izlazi, želimo da još jednom podsetimo kakv dragulj kulturne baštine on predstavlja i da generacijama koje dolaze na najbolji mogući način prezentujemo njegov značaj za Banat, ali i celu Srbiju. Do kraja 2022. godine u planu su brojne autorske i gostujuće izložbe, kao i prateći program u vidu koncerata i promocija knjiga. Do kraja maja treba da završimo postavljanje nove rasvete u celom muzeju, koju smo dobili na NIS-ovom konkursu “Zajednici zajedno”– poručio je Onjin.
Nedavno održanu „Noć muzeja“ je obeležila velika posećenost, ali i bogat program Narodnog muzeja Zrenjanin. Da li ste zadovoljni kako je manifestacija protekla i koji sadržaji su privukli najveću pažnju ?
Za ovu Noć muzeja, petnaestu po redu, pripremili smo bogat i kvalitetan program. Otvorili smo dve izložbe, predstavljeno je osam kamernih postavki, održane su tri radionice, kao i nastupi “Zrenjaninskog kamernog hora” i učenika i profesora Muzičke škole „Josif Marinković“. Program koji smo realizovali rezultat je rada svih zaposlenih u muzeju. Zadovoljni smo odzivom publike i ovo je svakako jedan od načina da se posetioci vrate u naš muzej posle pauze izazvane pandemijom. U toku Noći muzeja naše programe videlo je oko 2.000 posetilaca.
Nedavno su Narodnom muzeju Zrenjanin odobrena sredstva na republičkim i pokrajinskim konkursima. Koji konkursi su u pitanju i na koje projekte će sredstva biti utrošena?
Želјa za unapređenjem prostora i rada muzeja podstakla nas je da konkurišemo na konkursima dostupnim za ustanove kulture. Na ovogodišnjim konkursima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama odobrena su nam sredstva za 10 projekata u iznosu od 3.875.000 dinara.
Na konkursima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije Muzeju su dodelјena sredstva za sedam projekata:
– Izložba „Češko presovano staklo u ogledalu” ,
– Publikacija “Dakle, Vi ste taj Uroš Predić?” – reizdanje, redizajn,
– Muzej u školama – II faza projekta,
– Etnološki festival „Banatski dani teku“ ,
– Arheološko istraživanje lokaliteta Stari grad -Novi Bečej,
– Preuređenje depoa arhive Narodnog muzeja Zrenjanin,
– Projekat telekomunikacionih i signalnih instalacija (dojava požara) u Narodnom muzeju Zrenjanin – prva faza.
Na Konkursu za finansiranje – sufinansiranje projekata u oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Muzeju su dodelјena sredstva za realizaciju tri projekta:
-Digitalizacija arhive narodnog muzeja Zrenjanin,
-„Mali kustosi – velike priče“,
-Izložba „Agrarno nasleđe Banata“.
Među projektima koje će finansirati Pokrajinski sekretarijat je i Rekonstrukcija i adaptacija stalne arheološke postavke u Obrazovno kulturnom centru u Sečnju, koji je depandans Narodnog muzeja Zrenjanin i u čijem pisanju su aktivno učestvovali kustosi našeg muzeja.
U muzeju se nalazi i soba namenjena olimpijcima iz našeg grada, koja izaziva veliku pažnju građana, pogotovo tokom trajanja SOŠOV-a, ali i lokalnih i nacionalnih medija. Možete da nam kažete nešto više o njoj?
Imajući u vidu da u svojoj bogatoj sportskoj istoriji Zrenjanin ima čak 23 olimpijske medalje, ova soba predstavlja omaž upravo tim priznanjima i nagrađenim sportistima. Zbirka istorije sporta formirana je 2005. godine, uglavnom putem poklona pojedinaca i gradskih sportskih organizacija. Zbirka sada broji preko 5.300 predmeta i svake godine se proširuje. Stalna postavka Sobe istorije sporta obuhvata oko 1000 predmeta (originalni sportski rekviziti i oprema, odličja sa takmičenja – originali i replike, priznanja zaslužnim pregaocima – sportistima i sportskim radnicima), kao i dokumenta i fotografije sportista i sportskih događaja svih nivoa – od gradskih takmičenja do olimpijada. Na panoima je istorijat razvoja pojedinih sportskih grana – obuhvaćeno je preko 20 pojedinačnih i kolektivnih sportova. Poseban deo Sobe istorije sporta posvećen je učesnicima olimpijada, na kojima su Zrenjaninci prisutni od samog početka obnavlјanja olimpijskih igara krajem 19. veka, kroz delatnost Kemenj Ferenca rođenog u Velikom Bečkereku, jednog od klјučnih aktera osnivanja modernih olimpijskih igara. Možemo da se pohvalimo da Soba istorije sporta privlači veliku pažnju publike upravo zbog eksponata vezanih za dostignuća naših sportista.
Narodni muzej ima izuzetno bogate postavke, na koje ste posebno ponosni?
Muzej ima zaista veoma bogat sadržaj i predstavlja jednu bogatu celinu kulturnog nasleđa ovog podneblja, shodno tome, ovu celinu je nazahvalno razdvajati. Najreprezantativniji predmeti iz svih zbirki Muzeja predstavlјeni su na stalnoj postavci. Na prvom spratu posetioci imaju priliku da pogledaju stalnu postavku Umetničkog odeljenja koji obuhvata dva segmenta – likovnu i primenjenu umetnost. Na prvom spratu predstavljeni su i legati koje Muzej čuva, a posetioci takođe mogu videti i Sobu istorije sporta. Stalna postavka na drugom spratu muzeja obuhvata postavke Prirodnjačkog, Arheološkog, Istorijskog i Etnološkog odelјenja. Raznovrsnost programa Muzeja ogleda se u organizaciji izložbi, radionica, predavanja, koncerata i drugih kulturnih i edukativnih sadržaja.
Na samom kraju razgovora direktor je najavio da zrenjaninski muzej u letnjem periodu očekuju tri veoma bitna događaja, gostovanje izložbe “Dakle, Vi ste taj Uroš Predić?” u Herceg Novom i Trebinju, kao i organizacija etnološkog festivala “Banatski dani teku”. Ove izložbe podjednako su važne za muzej, ali i Grad Zrenjanin. U jesenjem periodu u planu je autorska izložba “Češko presovano staklo u ogledalu” koja se organizuje u okviru obeležavanja Međunarodne godine stakla.