NOVI SAD/SOMBOR- Gradska biblioteka u Somboru „Karlo Bjelicki“ jedna je od najstarijih biblioteka u Srbiji-165 godina rada i postojanja, osnovana je 1859. godine i sa zavidnom istorijom trajanja i pretrajavanja predstavlja čuvara skrivenog blaga pohranjenog u knjigama i po svojoj prirodi temelj je individualnog i kolektivnog identiteta.
Pored toga, časopis za kulturu „Dometi“, koji se objavljuje od 1974. godine, ove godine objavljuje 200. broj i navršava pola veka objavljivanja u kontinuitetu bio je juče povod okupljanja u svečanoj sali Grade kuće u Somboru, gde se u ime pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama obratio pomoćnik mr Dragan Traparić.
Čestitajući zavidan jubilej mr Traparić je rekao da biblioteka sa fondom od oko 350.000 knjiga, koja se bavi izdavačkom delatnošću, kao i organizovanjem brojnih književnih i kulturnih manifestacija, što i jeste svrha njenog postojanja, jeste velika stvar, ali i potvrda da su biblioteke izlozi i ogledala svojih nacija i kultura, čuvari najvrednijih kulturnih, umetničkih i naučnih doprinosa čovečanstvu.
„ Samom činjenicom da se nalazi u gradu Somboru i da danas obeležava 165 rođendan i pola veka časopisa za kulturu „Dometi“ su zavidni podaci ne samo ovog grada, Pokrajine i Republike već i mnogo dalje i šire“ istakao je pomoćnik Traparić.
On je podsetio da ovaj grad ima niz velikana na koje smo podjednako ponosni, kao što smo na Karla Bjelickog i podsetio na Avrama Mrazovića i njegove „Norme“, prve škole za obrazovanje učitelja u srpskom narodu, koja će prerasti u čuvenu Preparandiju, a njeni đaci, između ostalih bili su Josif Marinković, Petar Konjović, pisci Jovan Dučić, Isidora Sekulić, Josip Višnjić, Jovan Hadžić, Ivan Jugović, a tu su Somborci – Veljko Petrović, Milan Konjović, kao i nezaboravni episkop Platon Atanacković i dva velika patrijarha- Samuilo Maširević i Georgije Branković, kao i mnogi drugi.
Mr Traparić je istakao da je malo gradova čije biblioteke obeležavaju ovako značajne jubileje i malo je biblioteka koje čuvaju bogatstvo knjiga kako vi čuvate, a to jeste posebna obaveza i za vas i za nas.
„Za vas da nastavite da se o njima starate, a za nas da vam u tome maksimalno pomognemo, zato je resorni sekretarijat tokom prethodnih godina opredelio u okviru savremenog stvaralaštva za Gradsku biblioteku „Karlo Bijelicki“ od 2016. godine do 2024. godine 2.412.220,00 dinara putem konkursa za književno stvaralaštvo i izdavaštvo i konkursa za otkup publikacija od izdavača sa teritorije AP Vojvodine“ podsetio je on i dodao da je Pokrajinski sekretarijat osim objavljivanja časopisa „Dometi“, tokom preteklih godina podržavao i održavanje „Somborskog književnog festivala“ i književne manifestacije „Veljkovi dani“.
Sasvim je sigurno, apostrofirao je Traparić, da će podrška Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama i dalje biti tu, kao snažan partner u podršci vašim predstojećim projektima.
Ispred biblioteke „Karlo Bjelicki“ obratila se direktorka Nataša Turkić koja je ovom prilikom uručila zahvalnice resornom sekretarijatu i državnom sekretaru Lavu Pajkiću iz Ministarstva za kulturu, na podršci, koju ova biblioteka uživa.
O časopisu za kulturu „Dometi“ , juče su govorili dosadašnji urednici, počevši od akademika dr Mira Vuksanovića do današnjeg Dragana Babića.
U ime Grada Sombora jubileje je čestitao član Gradskog veća zadužen za kulturu, nekadašnji član časopisa „Dometi“ Uroš Bozančić.