Obeležen Vukov dan: Vuku u spomen-život, rad i delo Vuka Stefanovića Karadžića

KOVIN – Biblioteka „Vuk Karadžić“ Kovin, u saradnji sa Gimnazijom i srednjom stručnom školom „Branko Radičević“ obeležila je Vukov dan.

Predavanje/ugledni čas, pod nazivom “Vuku u spomen-život, rad i delo Vuka Stefanovića Karadžića” održala je prof. srpskog jezika i književnosti Maša Vuletić.

U programu su učestvovali i učenici treće godine opšteg gimnazijskog smera Darija Krstić , Jovana Vujčin i Strahinja Krivošić koji su govorili stihove poznatih epskih i lirskih pesama.

Predavanju su prisustvovali učenici Gimnazije i osmog razreda OŠ “Đura Jakšić“ sa svojom nastavnicom Marijom Mihajlov Đorđević. Kroz zanimljivu, detaljnu i dinamičnu priču posetioci predavanja mogli su da saznaju pregršt činjenica o bogatom radu i delu Vuka Karadžića, a zanimljivosti iz njegovog privatnog života posebno su zainteresovale đake.

Prof. Maša im je ispričala i da Vuk nikada nije skidao svoj crveni fes, ni u kući, ni u gostima, čak ni na sednicama Društva srpske slovesnosti nije bio gologlav; da je bolovao od reume, glavobolje, da su ga oči bolele, da se plašio promaje …

Izdvaja se i deo predavanja o Vukovom emotivnom životu, ženidbi sa krojačevom kćerkom Anom Marijom Kraus, kumovanju Jerneja Kopitara, deci kojih je bilo trinaestoro rođenih. Spomenute su i velike tragedije, Vuku i Ani je pomrlo jedanaestoro dece, ostali su samo Vilhelmina Mina Karadžić i Dimitrije.

Bilo je reči i o poslednjim Vukovim danima, da ga je u jesen 1863. godine knez Mihajlo Obrenović poslao po diplomatskom zadatku u Kotor i da je to ujedno i Vukovo poslednje putovanje. Vuk je preminuo u svom bečkom stanu, 7. februara 1864. godine. U rukama je imao petu knjigu narodnih pesama koje su bile u pripremi za štampu.

Sahranjen je na bečkom groblju, a posmrtni ostaci preneti su u domovinu 1897. godine, u portu Saborne crkve u Beogradu. Na samom kraju programa svako je dobio po jednu narodnu poslovicu i Vukov simbol.

U bibloteci su tokom nedelje izložena Vukova sabrana dela. Vuk Karadžić nas je uveo u evropske kulturne tokove i s pravom se može reći da je on vožd srpskog jezika i književnosti.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.