Obeležen Međunarodni dan slepih i slabovidih

BEOGRAD – Takmičenjem u samostalnom kretanju i orijentaciji uz pomoć belog štapa, danas je Gradska organizacija slepih Beograda obeležila Međunarodni dan slepih “Dan belog štapa” 15. oktobar.

Manifestaciju je otvorila gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Aleksandra Čamagić.

“U gradu imamo oko 90 raskrsnica koje imaju zvučne semafore, zatim 30 kilometara taktilnih pešackih staza i trudićemo se da se u budućem periodu svi radovi u Beogradu podrže kretanje slepih i slabodvidih”, rekla je Čamagić.

Ona je dodala da trenutno u Beogradu ima 30 dece i mladih koji su korisnici usluge ličnog pratioca, kao i 37 koji koriste uslugu personalne asistencije.

“Uvek smo tu kao grad, da i finansijski i na sve druge načine budemo podrška svim organizacijama i udruženjima u daljem funkcionisanju”, rekla je sekretarka.

Ispred opštine Stari Grad, koja već godinama podržava rad gradskog udruženja slepih i slabovidih, Nevena Dodić je istakla neke od konkretnih rezultata saradnje opštine i udruženja.

“U kontakt centru opštine već tri meseca radi jedna članica udruženja slepih i slabovidih. Pokrenuli smo razne aktivnosti i usluge. Imamo kreativne radionice i druženja svake druge subote u mesecu”, rekla je Dodićeva.

Ona je dodala da opština ima sporazum sa organizacijom Crvenog krsta Stari grad i da podršku i pomoć pružaju obučeni volonteri.

Sekretarka Savez Slepih Srbije Jelena Stojanović je rekla da se ovaj Međunarodni dan obeležava sa ciljem da se ukaže na probleme i prepreke sa kojima se slepe i slabovide osobe suočavaju, ali da isto tako istakne njihove potencijale i mogućnosti.

“Savez Slepih Srbije, u sradnji sa Gradom, obeležava 15. oktobar sa ciljem da u javnosti podignemo svest o potencijalima i mogućnostima slepih i slabovidih osoba, što bi trebalo činiti i svakog dana”, rekla je Stojanovićeva.

Predsednik Gradske organizacije slepih Beograda Nikola Ðorđević je za Tanjug rekao da su brojni problemi slepih i slabovidih osoba u Beogradu rešeni, ali da ih i dalje ima mnogo.

“Skrenuo bih pažnju na arhitektonske barijere, kojih po gradu ima mnogo, pogrešno parkirana vozila, zatvaranje pešačkih staza vozilima i sa različitim reklamama koje se nalaze ispred lokala, zatim nedostatak taktilnih staza, i otvaranje različitih šahtova i rupa kada se nešto gradi, te prepreke često nisu adekvatno obeežene, pa se često dešavaju različite povrede naših članova”, rekao je Ðorđević.

On dodaje da je zapošljavanje slepih i slabovidih osoba i dalje problematično, smatra da će primena novog zakona o socijalnom preduzetništvu poboljšati situaciju, ali ističe da zakoni postoje, međutim, u većini slučajeva se ne sprovode.

“Mi imamo zakone, sada ćemo imati i zakon o socijalnom preduzetništvu, ali mislim da je važno podizati svest kod ljudi i poslodavaca da su naši članovi sposobni da rade, da oni žele da rade i zarađuju. Takođe, mislim da je potrebno podići visinu iznosa tuđe nege i pomoći, takođe da nam se omogući da glasamo samostalno, po zakonu to možemo, ali nemamo uslove. Urađeno je, kako sam već rekao dosta, ali još uvek ima puno problema”, rekao je Ðorđević.

Takmičenju slepih i slabovidih osoba u orijentaciji i kretanju uz pomoć belog štapa prisustvovala je i ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.