Obeležen Dan oslobođenja Srbobrana (FOTO)

SRBOBRAN – Građani Srbobrana obeležili su danas jedan od najvažnijih datuma u više vekova dugoj istoriji grada – Dan oslobođenja koji čuva uspomenu na 19. oktobar 1944. godine kada je i poslednji fašistički vojnik zauvek proteran iz Srbobran.

Na ovaj veliki dan, na sve znane i neznane žrtve nacizma i junake koji su ga slomili, podseća spomenik na Trgu slobode, na kom su danas još jednom položeni venci kao simbol nemerljivog poštovanja i zahvalnosti oslobodiocima. Bez njih ne bi bilo današnjeg Srbobrana.

Povodom 79. godišnjice od oslobođenja, vence su položili: Radivoj Debeljački, predsednik opštine Srbobran, i Milena Alargić, predsednica Skupštine opštine, u ime lokalne samouprave, zatim Radivoj Paroški, zamenik pokrajinskog sekretara u Pokrajinskom sekretarijatu za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, a potom i predstavnici lokalne organizacije SUBNOR-a, Udruženja ratnih vojnih invalida Srbobran, Udruženja “Hrabri borci”, i opštinskih odbora Srpske napredne stranke, Srpske radikalne stranke i Socijalističke partije Srbije.

Uz reči zahvalnosti što svojim prisutvom čine da Dan oslobođenja bude obeležen na najsvečaniji način, posebno pozdravljajući građane i decu, Radivoj Debeljački, predsednik opštine Srbobran, istakao je ovom prilikom da se Srbobran sa ponosom seća svih slavnih predaka koji su omogućili da se danas živi slobodno, u miru i napretku.

“Prošlo je 79 godina od kada je Srbobran oslobođen u Drugom svetskom ratu, naši preci krvlju su branili ne samo pravo na život, već i pravo na dostojanstvo i prosperitet, pravo na slobodu, a sloboda je simbol koji nas okružuje, simbol koji je uvek sa nama, i ovaj trg nosi ime slobode. Ne smemo zaboraviti slavnu antifašističku borbu, to je najmanje što možemo da uradimo za naše slavne pretke, ne smemo dozvoliti da se prekraja istorija. Sa ovog mesta, danas i uvek, moramo ponavljati da novom obliku fašizma i nacizma, neofašizmu i neonacizmu, nema mesta u našem društvu.

Danas se ponosimo našim Srbobranom, našom Turijom i našim Nadaljom, ponosimo se ovim mestima zato što smo stvorili jednu lokalnu zajednicu koja živi u duhu tolerancije, koja je multikulturalna i u sebi neguje različite vere i jezike koji se čuju na našim ulicama. Upravo te različitosti čine našu opštinu jedinstvenom, naša je obaveza sve to čuvati i negovati, a najveća čuvati mir, mir koji je teško ostvariti, a lako izgubiti. Zbog toga je potrebno da negujemo kulturu sećanja, da se uvek sećamo svih podviga naših predaka, ne samo u Drugom svetskom ratu, već i u drugim istorijskim okolnostima i događajima. Kultura sećanja je, takođe, tu i da nam pomogne sa sačuvamo i negujemo prave vrednosti, primeri iz prošlosti će nam ukazati kako da živimo danas i kako da radimo u budućnosti.

Slava svim našim precima, na nama, njihovim potomcima, je da ih se sećamo, da uvek iskazujemo poštovanje i pijetet prema žrtvama koje su položene za naš Srbobran. Svima srećan Dan oslobođenja, sa željom da nastavimo da napredujemo, da nastvimo putem kojim smo krenuli, živeo Srbobran i živela Srbija”, poručio je Trga slobode Radivoj Debeljački, predsednik opštine Srbobran.

Okupljenima se obratio i Bogdan Ljuština, u ime Opštinske organizacije SUBNOR.

“Danas slavimo i obeležavamo 19. oktobar, na današnji dan pre tačno 79 godina oslobođen je Srbobran od fašizma, okupacije u Drugom svetskom ratu. To je bio najsuroviji rat u istoriji ljudskog roda, živote je izgubilo više od 55 miliona ljudi. Strahote i žrtve srpskog naroda su bile ogromne. Činjena su masovna pogubljenja srpskog življa, prisilna pokrštavanja, deportacije u logore, progoni i brojni drugi ratni zločini. Prema različitim izvorima, ubijeno je više stotina hiljada Srba na području okupirane Jugoslavije, a i naš Srbobran je podneo ogromne žrtve. Poginulo je 359 boraca sa teritorije naše opštine. Tokom 19. oktobra 1944. godine Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije, u sadejstvu s Crvenom armijom, oslobodila je Srbobran dok su Turija i Nadalj konačno oslobođeni posle trodnevne borbe. S toga, našim precima veliko hvala za sve što su učinili, hvala što su nam poklonili civilizaciju. Danas s ponosom govorimo o našem najvećem bogatstvu, a to su naša deca i hrabri vredni ljudi Srbobrana.

Podsećam da imamo u našem mestu dva živa učesnika rata, Mladena Nićina i Ljubomira Panjkovića, koji nam sa velikom energijom govore o slavnim danima oslobođenja Srbobrana, na čemu smo jednako zahvalni kao i na njihovoj borbi. Srbija kao pobednik u borbi protiv nacizma i fašizma stoji na braniku istorijske istine i pruža snažan otpor svakom revizionizmu. Mnogo se čini poslednjih godina da se od zaborave otme podvig našeg naroda u oba svetska rata. Moramo se u svakoj prilici podsetiti odbrambenih ratova od 1991. do 1995. godine, kao i NATO agresije 1999. godine na našu zemlju, radi onih što su poginuli, a još više radi naših potomaka, uvek se moramo sećati. Dan oslobođenja Srbobrana ove godine obeležavamo u okolnostima zaoštravanja sukoba u Ukrajini i pojasu Gaze, kada energetska kriza pogađa ceo svet, ali i u vreme kada se u našem regionu pokušavaju prekrajati istorijske činjenice i potpuno falsifikovati istorija. Mi borci pozivamo na razum, prosperitet i stabilnost zemlje Srbije. Naša je poruka da rat nikom ništa dobro nije doneo. Neka je večna slava svim poginulim borcima i hvala im, a u ime Opštinskog odbora SUBNOR Srbobran, čestitam svim Srbobrancima Dan oslobođenja”, rekao je Ljuština.

U programu obeležavanja Dana oslobođenja na Trgu slobode učestvovali su i učenici osnovnih škola “Vuk Karadžić” i “Jovan Jovanović Zmaj”.

Dan oslobođenja Srbobrana
Foto: opština Srbobran
Dan oslobođenja Srbobrana
Foto: opština Srbobran
Dan oslobođenja Srbobrana
Foto: opština Srbobran
Dan oslobođenja Srbobrana
Foto: opština Srbobran

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.