Nakon obilnijeg obroka ne bi trebalo ulaziti u vodu barem sat vremena.
Srpski turisti neretko vole, kada odu na more, da nose hranu na plažu, a mnogi smatraju da je tzv. paradajz turizam sjajan.
Ako stavite po strani različite ukuse i navike, ručanje na plaži zapravo može biti veoma opasno, pa čak i smrtonosno.
Naročito ako konzumirate meso, mesne prerađevine, mlečne proizvode i ostalu kaloričnu hranu.
Nutricionistkinja Branka Mirković objasnila je šta se dešava kada na visokoj temperaturi jedete tešku hranu.
– Hrana koja ima mnogo šećera, masnoća i proteina greje organizam. Kada jedete, krv ode u stomak, i ako uđemo u vodu, u perifernim krvnim sudovima nema cirkulacije. A to može da dovede do problema sa srcem, krvotokom, pa čak i da izazove moždani udar. Naročito ako je glava duže izložena suncu – objašnjava nutricionistkinja.
Ali hrana ne samo da može biti problematična zbog masnoće i šećera, već ono što često naši ljudi nose na plažu, poput suvomesnatog i sira, može izazvati trovanje.
– To sve može da se pokvari, jer se na toploti razvijaju bakterije, i to mogu biti žestoka trovanja. Ako neko baš mora, onda eventualno može da ponese nešto konzervirano – naglašava naša sagovornica.
I sokovi opasni
Inače, ne samo da hrana može napraviti ozbiljne probleme, već i pojedina pića.
– Gazirana pića, energetska pića i sokovi dižu temperaturu tela. Ono što je preporučljivo za piće na plaži jesu voda, mineralna voda, domaći ohlađen čaj ili limunada. Naravno, bez šećera – rekla je dr Mirković.
Mnogi će se posle svega zapitati šta onda smeju da jedu, a naša sagovornica kaže da to treba da bude manje kalorična hrana.
– Dakle, voće, povrće i neki pečeniji tost hleb. Ako neko uzme ozbiljniji obrok, ne bi trebalo da ulazi u vodu barem sat do sat i po. Zato je bolje jesti manje porcije voća i povrća, pa onda to nije problem – objasnila je dr Mirković.
Pročitajte još: