NOVI SAD – U Srednjoj mašinskoj školi u Novom Sadu danas je održana prva od ukupno tri obuke školskih službi za reagovanje u slučaju vršnjačkog nasilja.
Tema obuke je prepoznavanje svih oblika nasilja, sa akcentom na elektronsko nasilje, postupanje i reagovanje. Programom su obuhvaćene sve osnovne škole sa teritorije Grada Novog Sada u kojima je obuka završena, a u toku je obuka u srednjim školama.
„Koordinaciono telo u okviru Gradske uprave za obrazovanje i Grada Novog Sada je u školskoj 2022/2023. završilo obuku za sve osnovne škole na teritoriji grada. Obuhvaćeno je ukupno 39 škola. Kao što je i najavljeno u februaru, kada je završen prvi ciklus, nastavlja se sa ciklusom obuke za srednje škole. Ovo je prva od ukupno tri koje će biti realizovane u našim srednjim školama“, istakla je Biljana Kikić Grujić, član Koordinacionog tela za sprečavanje nasilja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Novog Sada i objasnila kako će izgledati predavanja:
„Obuka podrazumeva četiri dela. Prvi deo je uvođenje kolega pedagoško-psiholoških službi, direktora škole, sekretara škole, članova tima za prevenciju nasilja i predstavnika đačkog parlamenta u sve oblike nasilja i zlostavljanja. Zatim, prepoznavanje i reagovanje, sa akcentom na elektronsko nasilje. Sledi postupanje policije u slučajevima prekršaja i njihovo reagovanje u sljučajevima krivičnih dela. Završni deo je postupanje škola kad se desi neka od prethodno tri nabrojane kategorije.“
Istakla je da je ovim u fokusu podrška prosvetnim radnicima i školama da se dodatno osnaže, da u slučajevima sumnje ili kada se desi neki oblik nasilja i zlostavljanja, bude što pre prijavljeno nadležnima, kako bi se već na prvom nivou rešili problemi i odstranila mogućnost dolaska do onog najgoreg, trećeg nivoa.
Koordinatorka je podsetila da po protokolu i priručnicima koji važe za sve vaspitno-obrazovne ustanove, kompletno nasilje je podeljeno na tri nivoa i četiri vrste. Kada govorimo o nivou, podeljeno je u zavisnosti od stepena opasnosti, a kada pričamo o vrstama, radi se o fizičkom, emocionalnom, seksualnom i elektronskom nasilju.
Na pitanje koji oblik nasilja je u novosadskim školama najdominantniji, koordinatorka je bila konkretna.
„Najprisutniji oblik nasilja u novosadskim školama je elektronsko nasilje. Mi možemo da pratimo koja škola ili koji kvart ima problem sa kojim oblikom nasilja. Poslednji podaci pokazuju da elektronsko nasilje prednjači u odnosu na sve druge oblike nasilja.“
Podvukla je da od naredne školske godine, od septembra meseca, planirano da u ovu obuku budu uključeni i roditelji preko gradskog saveta roditelja grada Novog Sada kako bi se svest o prevenciji vršnjačkog nasilja sprovela u temeljnoj i jasno definisanoj formi.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.