Novosađani se među prvima u regionu vozili taksijem

NOVI SAD – Danas svaki grad na planeti ima potrebu za taksistima s obzirom na veliki broj ljudi, veličinu gradova i potrebu da se brzo stigne na odredište.

Veliki gradovi su poznati po bržem načinu života, manjku vremena i više obaveza. Kako je automobila na ulicama sve više, tako prostora za parkiranje ima sve manje, pa se većini ljudi ni ne isplati da za svakodnevno kretanje po gradu koriste sopsveno vozilo. Štaviše, mnogi čak ni nemaju sopstveno vozilo, pa im je korišćenje usluga taksi prevoza idealno rešenje.

Novosađani su se oduvek trudili da idu u korak sa svetom, pa su se vrlo često kojekakve novotarije, posebno one tehnološke, među prvima mogle videti upravo u Novom Sadu.

Jedna od tih novotarija je i automobil, koji se na ulicama Novog Sada pojavio oko 1901. godine, zaslugom gđe. Marte Kondoroši, unuke čuvenog srpskog trgovca i dobrotvora Save Vukovića. Iako se kalkuliše se sa više datuma, ono što je sigurno je da je Novi Sad bio među prvima na Balkanu.

U to vreme, u domenu uslužnog prevoza putnika i dalje su bile najzastupljenije kočije, ali već oko 1912. godine ispred Hotela „Kraljica Marija“ (danas Hotel „Vojvodina“) otvara se prva auto-taksi stanica.

Prema istorijskim podacima sačuvanim u arhivama grada, prva taksi vozila u Novom Sadu bila su dva automobila marke „Opel“.

Međutim, kao i svaka nova stvar, i ova vozila su više bila atrakcija za posmatranje, nego za korišćenje. Tako se često dešavalo da i po nekoliko dana stoje parkirana na istom mestu, jer nije bilo zainteresovanih putnika.

Bolja vremena za auto-taksiste definitivno dolaze posle Prvog svetskog rata. Do tada su se Novosađani već navikli na ovaj vid prevoza, a i cena usluge nije bila previše visoka za džep prosečnog građanina. Primera radi, neposredno po okončanju Prvog svetskog rata, cena vožnje od auto-taksi stajališta u centru do Železničke stanice (koja se tada nalazila na mestu današnje Limanske pijace) iznosila je 150 – 200 dinara, dok je tridesetih godina 20. veka iznosila svega 17 – 18 dinara.

Značajnom padu cene prevoza u velikoj meri je doprinela pojačana konkurencija među prevoznicima. Naime, 1923. godine jedno taksi udruženje je nabavilo nekoliko jeftinih automobila marke „Reno“ i „Citroen“, pa su vožnju od centra grada do stanice naplaćivali svega 30 – 40 dinara. Naravno, bilo je i drugih činilaca, poput pojave prvih autobusa i tramvaja na ulicama Novog Sada.

Bilo kako bilo, taksisti su i pored pojačane konkurencije mogli sasvim pristojno da žive od svog rada, a pojedini su zarađivali i po 1000 i više dinara. Zato ni ne čudi podatak da je sredinom tridesetih godina 20. veka, tačnije 1935. godine, u Novom Sadu bilo 50 registrovanih auto-taksi vozila.

Danas je taksi prevoz putnika regulisan Odlukom o taksi prevozu putnika na teritoriji Grada Novog Sada. Osim toga, Grad Novi Sad periodično organizuje i polaganje za sticanje licence taksiste.

Gradska uprava za inspekcijske poslove, Odsek inspekcije za kontrolu drumskog saobraćaja i kontrolu obale i vodenog prostora Grada Novog Sada određuje cene usluga u okviru taksi tarife po kojoj se obavlja taksi prevoz na teritoriji Grada. Cene su jedinstvene za sve taksi prevoznike u Novom Sadu i periodično se usklađuju.

Trenutno važeći cenovnik usluga iznosi:

Tarifa 1 Tarifa 2 Tarifa 3
1.  Start 190,00 190,00 190,00
2.  Vožnja po pređenom kilometru 75,00 85,00 120,00
3.  Čekanje po času 960,00 960,00 960,00
4.  Lični prtljag teži od 8 kg 50,00 50,00 50,00

Cene su izražene u dinarima.

Tarifa 1. primenjuje se od 6.00 do 22.00 časa, za taksi prevoz na području naseljenih mesta: Novi Sad, Veternik, Petrovaradin i Sremska Kamenica.

Tarifa 2. primenjuje se od 22.00 do 6.00 časova, za taksi prevoz na području naseljenih mesta: Novi Sad, Veternik, Petrovaradin i Sremska Kamenica.

Tarifa 3. primenjuje se od 0.00 do 24.00 časa, za taksi prevoz van područja naseljenih mesta iz Tarife 1. i 2.

Građani prijave na eventaualnu nepravilnost u radu taksi prevoza ili visinu naplaćene cene taksi usluge, zajedno sa dokazima (fotografija, račun. izjava i sl.) mogu da podnesu telefonom na brojeve dispečar centra Gradske uprave za inspekcijske poslove: 021/4872-402 i 021/4872-403.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.