Novosađani će ovog leta uživati u pokretnoj šumi

NOVI SAD – Projekat „Pokretne šume“ (Walking forest) prvi put je sproveden 2022. godine u holandskom gradu Leuvardenu, Evropskoj prestonici kulture 2018. godine, a uskoro će i Novi Sad ugostiti prvu pokretnu šumu na svojim ulicama.

Više drveća u urbanim sredinama znači niže temperature zemljišta. Studija sprovedena u gotovo 300 evropskih gradova pokazala je da urbano drveće može da „ohladi“ temperaturu površine zemlje i do 12 stepeni tokom leta. Vodeći se ovim podacima, Grad Novi Sad odlučio je da ovog leta sugrađane obraduje neobičnim projektom pokretne šume koju je osmislio i u gradu Leuvardenu prvi put postavio holandski pejzažni arhitekta Bruno Doedens.

„Ako drveće može da šeta, zamisli šta sve možeš ti“ – slogan je kojim Gradska uprava za zaštitu životne sredine Novog Sada najavljuje „šetajuću“ šumu kojom će uskoro obradovati sugrađane. Kako kažu u Gradskoj upravi, holandski autori i vizionari „šetajuće“ šume su partneri projekta.

– Grad Novi Sad je poneo titulu Evropska prestonica kulture 2022. godine i samim tim ušao u porodicu gradova koji su nosioci titule, a saradnja između gradova koji nose ovu prestižnu titulu je uobičajena. Grad Novi Sad je sa četiri partnera učestvovao na projektu CULTUR UP na kojem je jedan od partnera bio i Grad Leuvarden, i prilikom posete ovom holandskom gradiću upoznali smo se sa legatskim projektom Walking forest i odlučili da ga kao primer dobre prakse dovedemo i u Novi Sad – kaže Mira Radenović, članica Gradskog veća za imovinu i imovinsko-pravne poslove, zaštitu životne sredine, održivi razvoj i energetsku efikasnost. – Benefiti koji se ostvaruju realizacijom ovog projekta su višestruki. Imajući u vidu manjak zelenila u intenzivno urbanizovanim delovima grada na ovaj način se stvaraju prostori za prijatan boravak građana, jer gde je zelenilo – tu je i niža temperatura vazduha. Takođe, u pokretnoj šumi će se realizovati različiti programi i događaji koji će na očigledan i neposredan način podizati svest građana o značaju životne sredine i ličnom doprinosu svakoga od nas na njenom očuvanju i unapređenju.

Prvi korak u realizaciji ovog projekta bio je dogovor učesnika u njegovoj realizaciji – Gradske uprave za kulturu, Gradske uprave za zaštitu životne sredine i JKP „Gradsko zelenilo“.

–  Napravili smo koncept za realizaciju projekta koji podrazumeva nabavku sadnica, izradu idejnog rešenja za njihovo postavljanje, definisanje lokacija, kao i planiranje događaja u pokretnoj šumi. Zatim će biti formirane urbane šume od sadnica zasađenih u žardinjere koje će „šetati“ po unapred odabranim lokacijama intenzivno urbanizovanih delova grada. Nakon „šetnje“ projekat se završava sadnjom na odgovarajućim lokacijama. Novosađani će već ovog leta uživati u pokretnoj šumi – najavila je Radenović.

Kako će izgledati „šetajuća“ šuma?

Šetajuću šumu će činiti raličite vrste drveća (24 vrste).

–  Imaćemo 143 sadnice i u žardinjerama sa točkovima nalaziće se po jedna sadnica i deset žbunastih biljaka koje će biti raspoređene po tačno utvrđenom rasporedu kako bi se dočarao izgled šume. Tu spadaju visoki lišćari, lišćarske sadnice specifičnog izgleda, kao i listopadnog zimzelenog šiblja. „Šetajuća“ šuma” će u narednom periodu „prošetati“ kroz nekoliko lokacija, a zatim će drveće biti zasađeno na odabranim lokacijama u Novom Sadu.

Foto: Instagram/bosk.frl Walking forest, Leeuwarden

Sadnice iz uvoza

Pokretnu šumu činiće, kako kaže Mira Radenović, sadni materijal najvišeg standarda, odnosno, organic-eco-bio prve klase.

– Sadni materijal biće ekskluzivnog tipa, odličnog kvaliteta i dugotrajnosti, nabavljen od sertifikovanog odgajivača. Sadnice će biti iz uvoza, iz Italije, zato što u našoj zemlji i zemljama regiona na tržištu ne postoji ovakav sadni materijal. Grad će biti bogatiji za 143 sadnice po završetku projekta, a imajući u vidu da se planski radi na očuvanju i unapređenju zelenila, sadnice „šetajuće“ šume će biti raspoređene na odgovarajuće lokacije u gradu, u zavisnosti od vrste i potrebe za ozelenjavanjem.

Edukativni i umetnički programi

U pokretnoj šumi će biti organizovani i različiti projekti, najavljuju iz Gradske uprave.

– U pokretnoj šumi će se realizovati koncerti klasične i džez muzike, kao i participativni i edukativni programi kojima će se podizati svest građana o značaju zdrave životne sredine i ličnom doprinosu svakoga od nas – istakla je Mira Radenović, članica Gradskog veća za imovinu i imovinsko-pravne poslove, zaštitu životne sredine, održivi razvoj i energetsku efikasnost.

Zelene ideje Novog Sada

Članica novosadskog Gradskog veća za imovinu i imovinsko-pravne poslove, zaštitu životne sredine, održivi razvoj i energetsku efikasnost Mira Radenović istakla je da Novom Sadu ne manjka zelenih ideja, te da su u toku projekti izgradnje Regionalnog centra za upravljanje otpadom i postrojenja za reciklažu građevinskog otpada, uskoro se očekuje svečano otvaranje reciklažnog dvorišta, kao i brojne akcije ozelenjavanja grada koje uz „šetajuću“ šumu podrazumevaju i sadnju i uređenje novih parkova u gradu.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.