logo transparend vojvodina uzivo

Novi vrtići smanjuju liste čekanja u gradu

Vrtić Veternik
NOVI SAD – U proteklih deset godina u okviru Predškolske ustanove „Radosno detinjstvo” izgrađeno je šest novih objekata, dok su prošireni kapaciteti u njih desetak.

Time je broj dece upisane u vrtiće uvećan za oko 1.300, pa je sada u 75 objekata raspoređeno njih 17.000.

Ove godine otvoreni su vrtići „Kamičak” u Veterniku i „Plava zvezda” na Sajlovu, a u planu su proširenja i izgradnje novih objekata, čime će liste čekanja biti svedene na minimum.

– Na svoje mesto u vrtićima trenutno čeka 570 dece, a 14 objekata nema ove liste – rekla je direktorka PU „Radosno detinjstvo” Marijana Popov. – U izgradnji je vrtić na Adicama, čije je otvaranje planirano za jesen 2023. godine, kada će kapacitet ustanove biti proširen za oko 250 mesta. Izgradnja objekta u Ulici Miše Dimitrijevića počela je u novembru, a njegovim puštanjem u rad otvoriće se 170 novih mesta za decu. Osim toga, proširuje se „Neven” u Kovilju, a u toku je priprema za rekonstrukciju vrtića „Čarobni breg” na Klisi. U naredne četiri godine planirana je izgradnja objekata u ulicama Ilariona Ruvarca i Geri Karolja, kao i dva objekta u Petrovaradinu.

Učešćem „Radosnog detinjstva” u brojnim projektima, koje su podržali Ministarstvo prosvete, UNICEF, lokalne samouprave i Pokrajina, unapređene su profesionalne kompetencije zaposlenih, čime je kvalitet uluga ustanove podignut na viši nivo, a samim tim i zadovoljstvo korisnika. Kao potvrdu za uspeh, Ministarstvo prosvete i Institut za pedagogiju i andragogiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu doneli su odluku da novosadski vrtić „Kalimero” bude jedan od pet centara-klastera na teritoriji Srbije, što u ovoj ustanovi navode kao najznačajnije priznanje.

– Negujemo dugogodišnju saradnju sa velikim brojem obrazovnih i kulturnih ustanova u gradu, poput Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača, Filozofskog i Medicinskog fakulteta, Srednje medicinske škole „7. april”, Muzeja Vojvodine i drugih – napominje Popov, dodajući da ustanova srodnih delatnosti sa kojima sarađuju ima i van granica naše zemlje: u Republici Srpskoj, Hrvatskoj, Sloveniji…

Kuhinja „Radosnog detinjstva” opremljena je najsavremenijom aparaturom i tehnikom, a Služba ishrane zadužena je za izbor i pripremu obroka, i to u skladu sa odgovarajućim pravilnikom.

– Deci predškolskog uzrasta svakog dana obezbeđena su po četiri obroka: doručak, ručak i dve užine – kaže naša sagovornica. – Obroci su uvek prilagođeni i mališanima koji su na posebnom režimu ishrane iz zdravstvenih razloga, poput intolerancije i alergije na određene namirnice, ali i verskih razloga.

Kako u „Radosnom detinjstvu” ističu, odnosi između ustanove i roditelja izgrađeni su na uzajamnom poverenju i poštovanju, otvorenoj komunikaciji i zajedničkom donošenju odluka. Zaposleni svakodnevno motivišu roditelje da se uključe u razvijanje realnog programa u vrtićima, a vidna je i podrška Servisnom centru za realizaciju tretmana dece u vrtićima, fleksibilnom ritmu dana, pružanju mogućnosti roditeljima da se uključe u različite projekte, realizovane u vidu podrške ranom roditeljstvu…

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.