NOVI SAD – Velika nagrada Novog Sada na Mišeluku dugi niz godina bila je jedan od simbola grada, iznova okupljajući najbrže automobiliste koji su se takmičili u domaćem šampionatu.
Prva zvanična trka održana je 1984. godine, od kada je Novi Sad stavljen na mapu auto-moto scene Srbije, ali i regiona. Staza je bila specifičnog oblika, jedna od retkih u državi koja ima krivine u levo i desno, duge pravce, ukosnice, promene nivoa i na kraju – dobru posećenost.
Međutim, duga istorija ovog „trkališta“, sada već izvesno, završava se 2019. godine poslednjom Velikom nagradom Novog Sada. Naznaka da će se na Mišeluku ponovo mahati crno-belom trkačkom zastavicom nema.
Ipak, Novosađanin Jovan Lemajić, nekima poznatiji kao „lemax“,možda je zauvek sačuvao magiju trka na Mišeluku, a evo i kako.
Iako ga mnogi znaju po komičnim montažama videa iz domaće estrade, Jovan je prethodno ostavio dubok trag u svetu kreiranja staza za trkačke video igrice.
Za svet virtuelnog trkanja „stvorio“ je neke od najvećih lokaliteta za trke u regionu, kao što su Ušće, Kičevo, Kotor pa i Mišeluk, koji mu je bio prvi projekat.
Ovaj deo Novog Sada sačuvan je kroz 3d model namenjen realističnim trkačkim simulacijama „Assetto Corsa“ i „rFactor2“.
Ovaj prikaz Mišeluka u virtuelnom svetu zaista je verno odrađen – od linija, znakova, ograda, natpisa, sve do tunela, Mosta slobode, pa i Crkve Svetog Ilije.
Jovan je počeo realizaciju svoje ideje sada već davne 2009. godine, inspirisan ljubavlju prema auto-moto sportu i njegovom dugom tradicijom u Novom Sadu.
Kako je on usavršavao veštinu, tako se usavršavao i model staze. Iako kaže da ovakvi projekti nikada nisu „100% završeni“, Mišeluk u 3d svetu dobio je finalne obrise 2015. godine.
U pravljenje virtuelne staze u Novom Sadu upustio se znajući da, ako to ne uradi on, verovatno niko drugi neće.
Najveći izazov za ovakve projekte, kako kaže, jeste vreme. Kvalitet programa i hardvera uvek je u usponu i to olakšava posao i povećava mogući kvalitet, ali i očekivanja, a Jovan tvrdi da je stvaranje ovakvih staza „od nule“ višegodišnji poduhvat, preveliki za jednu osobu.
Zadovoljstvo mu je što se na „njegovom“ Mišeluku vozaju i stranci, koji su kroz simulaciju mogu da vide da je ovako nešto postojalo i kod nas.
Ako trka na pravom Mišeluku više ne bude, njegov projekat ostaće svedok kako je sve nekada izgledalo.
„Znam da će ljudi jednog dana kad sednu u fotelju ispred monitora i pokrenu virtuelni Mišeluk, govoriti:
E, ovako su se nekad zapravo vozile trke u Novom Sadu„, rekao nam je Jovan.
U budućnosti, Jovan bi voleo da na postojeći Mišeluk doda i deo deonice na putu za Rumu, kako bi dobio „veliki krug Mišeluka„, koji je prvi i jedini put vožen 1983. godine. Osim toga, želja mu je da u virtuelni svet prebaci i prvu domaću stazu po FIA standardima, ukoliko je Srbija ikada dobije.
Staza na Novosadskim ulicama u igrici otvara mnoge mogućnosti – možete gledati, ali i konačno učestvovati u trkama visokog adrenalina na Velikoj nagradi Novog Sada, a isto tako, potpuno joj menjati pravila i uslove takmičenja.
Tako na Mišeluku možete organizovati trkuFormule 1, kao i Formule E, pa i trku DTM šampionata ili bilo kojih automobila kojima nađete pristup. To znači da je moguće organizovati trke sa „jugićima“ ili „fićama“, a možete Mišeluk „pretvoriti“ i u LeMan, pa se iskušati u 24-časovnoj trci izdržljivosti. Možete se i samo provozati, opušteno, bez takmičenja.
Detaljna uputstva za instalaciju ovih igara dostupna su na internetu, a stazu Mišeluk možete naći na sajtu lemaxsimracing gde je možete i kupiti. Predfinalne verzije dostupne su i besplatno na sajtu RaceDepartment.
Cena za finalnu verziju je prava sitnica – za tri evra dobićete deo Novog Sada u virtuelnom svetu, a onda se možete provozati svojim autom iz snova, bez ikakvih ograničenja, bez ikakvog rizika i bez ugrožavanja bilo čije bezbednosti.
Poželjno je da za tu egzibiciju posedujete i volan, ali pošto to nije za svačiji džep, izvodljivo je provozati se i džojstikom, pa čak i koristeći tastaturu.
Samo tri godine nakon poslednje zvanične trke na Mišeluku, možda je rano govoriti o istorijskom značaju ovog projekta.
Okolnosti su dovele do toga da Velika nagrada Novog Sada više ne bude na kalendaru domaćeg šampionata, te da se ova privremena konfiguracija trkališta možda više nikada ne „pojavi“ na obodu Novog Sada.
Takođe, ovo je prvi i za sada jedini put da je deo Novog Sada postao opipljiv i u virtuelnom svetu video igrica.
Gledajući iz šireg ugla, preslikavanje trenutnog stanja delova grada u virtuelni svet možda drastično dobije na značaju u budućnosti, kada se to stanje drastično ili potpuno promeni. Ako slika govori 1.000 reči, koliko govori 3d model?
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.