Novi Sad: Raste četvrti most (FOTO/VIDEO)

NOVI SAD – Na sremskoj strani grada u toku su pripremni radovi na gradnji pomoćne konstrukcije potrebne za izgradnju stubova mosta. Novi Sad bi za dve i po godine trebalo da dobije novi, četvrti most preko Dunava.

Ekipa portala Vojvodina uživo bila je terenu, a kako napreduju radovi, pogledajte u videu:

Četvrti most preko Dunava se gradi u nastavku Bulevara Evrope, preko Šodroša, i spaja Novi Sad sa Sremskom Kamenicom.

Foto: Vojvodina uživo

Ukupni troškovi izgradnje su 168.974.392 evra, bez PDV-a.

Foto: Vojvodina uživo

Novi most preko Dunava je tzv. ekstrados most, dužine 880 metara čija je glavna uloga da rastereti postojeće mostove preko Dunava u gradu.

Ekstrados most je hibridna struktura betonskog segmentnog mosta sa kutijastim profilima i mosta sa kosim zategama.

most
Foto: PrintScreen
Budući izgled mosta

Novi most će krenuti da se se diže iznad nivoa terena pre kružnog toka na kojem se ovaj bulevar ukršta sa Bulevarom patrijarha Pavla i Bulevarom cara Lazara. Dalje most na stubovima nastavlja preko novog kružnog toka sa Heroja Pinkija i potom kod Šodroša prelazi Dunav i završava se na obilaznici u Sremskoj Kamenici.

 

Foto: Vojvodina uživo

Dužina glavnog gradskog puta na vijaduktu iznosi 1.387 metara, a aerodinamički oblik poprečnog preseka primenjuje se da bi se postigao prirodniji izgled.

Foto: Vojvodina uživo

Širina ploče mosta na Dunavu iznosi 29,4 metra i sastoji se od četiri saobraćajne trake u oba pravca kao i biciklističkih i pešačkih staza na obe strane.

Na most će se moći penjati i silaziti sa šest prilaznih mostova za vozila dugih stotinak metara i četiri pešačko-biciklističke spiralne rampe. Po dve rampe za bicikliste i pešake povezivaće most sa Ribarskim ostrvom i Kameničkom adom.

U 2045. godini preko 50.000 vozila na dan

Prema priloženim studijama i elaboratima, procenjeno je da je društvena korist od novog mosta za skoro trećinu veća od njegove cene od 175,5 miliona evra. Saobraćajne analize pokazuju da bi novim mostom u 2045. godini moglo da ide više od 235 gradskih autobusa ukoliko bude preusmeravanja javnog gradskog prevoza. Takođe, procenjeno je da će 2029. godine mostom prolaziti 38.500 vozila dnevno i oko 52.700 vozila dnevno 2045. godine. Ujedno, procenjuje se da će te 2045. godine sve kružne raskrsnice imati dovoljnu propusnu moć, osim dve: na Bulevaru patrijarha Pavla i u Ulici heroja Pinkija. Ipak, napomena je da se one kasnije mogu dodatno unaprediti.

Ako uzmemo da most počinje odmah iza raskrsnice Bulevara Evrope i Ulice Tone Hadžića, pokušaćemo da dočaramo kako bi izgledala vožnja iz Novog Sada do Sremske Kamenice. Od pomenute raskrsnice, sredinom Bulevara Evrope počinje dvosmerna rampa sa dve saobraćajne trake, koju će u prvih sedamdesetak metara nositi potporni zidovi, jer će rampu s obe strane pratiti Bulevar Evrope na samo pola metra razmaka.

Vijadukt sa dve trake nastavlja dalje preko postojeće kružne raskrsnice Bulevara patrijarha Pavla, Bulevara Evrope i Bulevara cara Lazara i oko 150 metara udaljene buduće kružne raskrsnice sa Ulicom heroja Pinkija. Oko 200 metara odatle, rampa se račva na dve kolovozne trake, a 50 metara dalje počinje odvajanje za rampu koja vodi ka Ulici heroja Pinkija, naspram koje se nalazi i rampa za silazak s mosta iz pravca Sremske Kamenice. Nakon blage krivine, vijadukt prelazi preko raskrsnice ulica 1.300 kaplara i Sima Matavulja, a 250 metara dalje, s obe strane nalaze se odvajanja na rampe koje vode do pomenutog kružnog toka. Nakon rampi, na vijaduktu su sada tri saobraćajne trake po smeru, od kojih je jedna namenjena za prestrojavanje. Na 1.134 metra od početka, vijadukt prelazi preko odbrambenog nasipa, a ispod njega se završava Bulevar Evrope.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.