Novi Sad: Pad cene kvadrata nije još na vidiku (VIDEO)

NOVI SAD – Uprkos očekivanjima i nekim prognozama cene nekretnina u Novom Sadu i ne padaju.

Iznenađujuće veliko interesovanje za stanove mnogi gledaju kroz prizmu skoka IT industrije, sve većeg priliva studenata i same privlačnosti manjeg a opet dovoljno velikog grada.

Do samo pre 3-4 godine, manji stan od četrdesetak kvadrata u Novom Sadu mogao se kupiti za isto toliko hiljada evra.

Danas košta i više nego dvostruko. Cena kvadrata u novogradnji na nekim lokacijama dostiže i 3.000 evra, i to je neka gornja cifra.

Prosečna novogradnja danas staje oko 2.000 evra po kvadratu.

„Realno je ono što je neko spreman da plati. Očigledno su cene u Novom Sadu takve zato što te cene mogu da se postignu na tržištu“, kaže Dragan Rabatić, iz Solis nekretina.

A kako je došlo do udvostručenja cena?

Profesor Ekonomskog fakulteta Aleksandar Grubor objašnjava da su naši ljudi skloni da višak kapitala investiraju u nekretnine.

„Sa druge strane, ponuda nove gradnje je očigledno znatno manja u odnosu na tražnju koja se ispoljava pre svega u velikim gradovima. Osim toga, na cenu nekretnina utiču i troškovi gradnje koji su u porastu, troškovi radne snage, troškovi energenata“, dodaje Grubor.

U Novom Sadu više nije presudna lokacija, što je ranije bio slučaj. Sada su postali traženi kompleksi i mikro lokacije. A potražnja je i dalje veća od ponude.

„Dešava se da za određeni zahtev kupac ne može u nekom realnom vremenskom roku da nađe ono što trazi i, s druge strane, informacije sa tržista su takve da sve ono sto je projektovano da se gradi u narednih nekoliko godina, gdegod investitor ima ideju da napravi zgradu, da je u nekom predugovaranju to rasprodato“, predočava Dragan Rabatić.

Trend rasta cena nekretnina traje već nekoliko godina. Da li mu se nazire kraj?

„Generalno, ne verujem da ćemo u ovoj godini doživeti pad cena nekretnina. Pre bih rekao da će se nastaviti blagi rast i nakon toga period stagnacije cena na trižištu nekretnina u Srbiji“, ocenjuje profesor Ekonomskog fakulteta Aleksandar Grubor.

Grubor kaže i da je realno očekivati da će kamate na stambene kredite u narednom periodu rasti.

On upozorava da je uzimanje kredita u stranim valutama rizično, i da su najpovoljniji krediti u dinarima sa fiksnom kamatnom stopom.

Ipak, naglašava da se čak dve trećine stanova prodaje za gotovinu.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.