Novi Sad kao primer dobre prakse ulaganja u sport

NOVI SAD –  U Srbiji je Novi Sad prepoznat kao primer dobre prakse u oblasti ulaganja u sport kako za profesionalne sportiste tako i za amatere. U prilog tome ide i činjenica da je od 2014. do danas Grad uložio 237 miliona dinara u sportske komplekse, igrališta, bazene, terene i rekreativne sadržaje.

To je za “Blic” potvrdio član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin koji ističe da je jedan od osnovnih zakona života – kretanje, tako da je najprirodnije da grad pored svih komunalnih delatnosti ulaže i u sport.

Foto: Grad Novi Sad

– Ponosan sam što Novi Sad neguje sportski duh jer i sami znamo da su mentalni i fizički deo jedne ličnosti spojeni. Mi kao ozbiljan grad, grad kulture i grad mladih moramo da ulažemo u nove i obnovu starih sportskih sadržaja u koje niko nije ulagao. Ova vlast je donela niz rešenja tako da sada svaki kvart ima određene sportske sadržaje i igrališta tako da služimo kao primer dobre prakse gradovima širom Srbije. Pored toga, naš je interes, a on se podudara sa strategijom razvoja grada, da se svakom građaninu obezbede uslovi da se besplatno bave nekom fizičkom aktivnošću i upravo zbog toga su recimo pokrenuti projekti izgradnji teretana na otvorenom koje su prilagođene svim uzrastima i svim kategorijama stanovništva, kako profesionalcima, tako i amaterima – ističe naš sagovornik uz napomenu da je cilj Grada da svaki kvart ima teretanu i dečije igralište na otvorenom, da svaki park ima dečiju igraonicu na otvorenom i da se napravi što više biciklističkih i pešačkih staza.

Foto: Grad Novi Sad

To nije, kako kaže, jednokratan projekat već želja nadležnih da istraju u nameri da konstantno obnavljaju i grade nove sportske sadržaje na zatvorenom i otvorenom prostoru.

– Samo u poslednjih nekoliko meseci smo otvorili dva nova bazena, na Spensu i Sajmištu, a planiramo i izgradnju velikog sportskog kompleksa sa bazenima u Futogu čime ćemo kompletno srediti sve plivačke sportove u gradu uz najkvalitetnije opremljene prostore za profesionalce ali i kupače i plivače amatere. Kompleks u Futogu samo je nastavak našeg nastojanja da ulažemo i u periferne delove grada a počeli smo od Petrovaradina gde je prvi put i istoriji izgrađena ozbiljna sportska hala sa sremske strane grada. Kao kruna za sada zacrtanih projekata svakako su kapitalne investicije vezane za kompletnu rekonstrukciju i sanaciju Spensa a očekuje nas i izgradnja ultramodernog atletskog stadiona i atletske dvorane koji će predstavljati hram atletike jer ćemo sa tim objektima moći da stanemo rame uz rame sa svim atletskim centrima u svetu – ističe Cvjetićanin.

Foto: Grad Novi Sad

On podseća da grad ozbiljno ulaže u školski sport i polaže velike napore da deci obezbedi što kvalitetnije sportske sadržaje.

– I u školskom sportu smo prepoznati kao primer dobre prakse jer smo jedini doneli uredbu prema kojoj škole ne smeju svakoga dana da iznajmljuju školske sale već moraju da obezbede termine za besplatno održavanje spotrskih aktivnosti učenika a taj program finansira Grad i obezbeđuje sredstva za trenere – naglašava Cvjetićanin.

– Naša politika sporta se vodi na četiri stuba. Prvi stub je rekreativni sport gde nam je cilj da kroz otvorene teretane i dečija igrališta omogućimo svim građanima da izađu napolje i da se besplatno bave fizičkim aktivnostima. Drugi stub nam je vrhunski sport gde ulažemo velika sredstva za sportiste da postižu odlične rezultate kroz takmičenja i da na taj način promovišu Novi Sad. Treći stub nam predstavlja školski sport gde konstantno pokušavamo da organizujemo dodatnu sportsku nastavu i školska takmičenja kako bi negovali i širili sportski duh a četvrti stub je ulaganje u sportove za osobe sa invaliditetom. Ti sportisti postižu izuzetne rezultate na raznim takmičenjima i mi tražimo način da im se odužimo pa insistiramo na tome da im ugradnjom liftova i rampi omogućimo pristup svim sportskim terenima i borilištima – naglašava Cvjetićanin.

Od 2014. do 2020. postavljeno je 35 teretana na otvorenom, u šta je uloženo oko 44,5 miliona dinara. Samo u 2021. postavljeno je 10 teretana na otvorenom i 5 street workout terena u šta je uloženo više od 21 milion dinara.

U narednom periodu biće uloženo oko 55 miliona dinara u tipska dečja igrališta na 4 lokacije, zatim dečje igralište za osobe sa invaliditetom; na 3 lokacije fitnes za mlade i na još 10 mikrolokacija biće postavljeni street workout tereni.

Od 2014. do 2020. postavljeno je osam sportskih terena u šta je uloženo 42 miliona dinara.

U 2021. postavljeni su sportski tereni na devet lokacija u vrednosti od 34.703.496 dinara.

Tokom 2021. godine realizovana je izgradnja dva sportska terena (jedan košarkaški teren, rukometni teren i sto za stoni tenis), finansirana od strane Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu ukupne vrednosti 8,3 miliona dinara.

Programom uređivanja građevinskog zemljišta za 2022. godinu nastavljaju se radovi na uređenju sportskih i rekreacionih sadržaja u vrednosti od 14,5 miliona dinara a u planu je da se urade dva basket terena ( MZ Veternik, stanovi za izbegla lica; MZ Salajka, Ul. Petra Drezgića) i dva basket terena (MZ Slana bara; MZ Veternik);

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.