NOVI SAD – Na novosadskoj društvenoj agendi jedna od gorućih tema trenutno je donošenje Generalnog urbanističkog plana Grada do 2030. godine.
Šta je zapravo GUP?
GUP je, laički rečeno, veoma značajan dokument koji najbliže opisuje i pokazuje kako će naš Grad izgledati u budućnosti, tj. tačnije, u narednih desetak godina.
U fokusu ovog plana jeste da se reše potencijalni saobraćajni i komunalni problemi, otvori veći broj javnih zdravstvenih, kulturnih, obrazovnih i stambenih objekata, ali i da se očuva prostor namenjen za zelene površine i parkove.
Mišljenja o tome da li je predloženi urbanistički plan za dalje uređenje našeg Grada dobar su podeljena, ali logičan sled okolnosti jeste taj da će, iako će se neki buniti protiv toga, a neki pozdravljati novonastale odluke, se Novi Sad u budućnosti sve više razvijati.
Kako se stručnjaci izjašnjavaju veslačka staza na Šodrošu neće ugrožavati životnu sredinu već će samo doprinositi smanjenju njenog zagađenja, te stabilizovati podzemne vode i predstavljati oazu mira i opuštanja u našem Gradu.
Prema GUP-u planirane investicije u velikoj meri se odnose na novosadsko priobalje, tj. na prostore Šodroša, Dunavca i Ribarskog ostrva. Pored toga što će Novi Sad dobiti novu dugačku plažu, čitav kompleks višespratnica i stambenih blokova, ono što nas posebno raduje jeste izgradnja kajakaških, odnosno, regatnih staza.
Iz Kajak kanu kluba ”Vojvodina” kažu da je trenirati ovaj sport u Novom Sadu do skoro bilo na sličnom nivou kao kada bi se ozbiljni odbojkaši za svoje utakmice spremali tako što bi, umesto na terenu, odbojku igrali između dva drveta sa improvizovanom mrežom, ali da će se izgradnjom regatnih staza situacija u potpunosti promeniti.
O izgradnji kajakaških staza šuškalo se prethodnih 40 godina, međutim, konačno je došlo vreme da se nacrti sprovedu u dela. Činjenica je da je Dunav mnogo prometniji nego ranije i da to dosta utiče na kvalitet treninga. Sportisti često nailaze na nepredviđene prepreke, zbog čega se veoma raduju veslačkim stazama koje će dobiti.
Ipak, ne može se zanemariti činjenica da i pored neadekvatnih uslova, naši kajakaši i veslači sa svih evropskih i svetskih takmičenja na kojima se pojave, kući donose ozbiljne nagrade i priznanja.
Regatne staze će imati regulisan vodostaj i biće uređene po svim standardima Međunarodne kajakaške organizacije, zbog toga ćemo konačno moći da se oprobamo u ulozi domaćina raznih evropskih i svetskih prvenstava.
Novosađani bi trebali da razumeju da veslačka staza nije namenjena samo veslačima i kajakašima, već da svako može da uzme čamac, ode tamo i uživa u veslanju. Ovo zaista predstavlja veoma značajan pomak u istoriji veslačkog sporta, jer svaka, pa i minimalna investicija na ovom prostoru nas iz dana u dan približava da stanemo rame uz rame sa svim uređenim evropskim gradovima na koje se godinama unazad ugledamo.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.