Novoizabrani evropski komesar za klimatske promene, Vopke Hoekstra, zalaže se za globalno oporezivanje fosilnih goriva i obećava ukidanje subvencija za fosilna goriva unutar EU
Vopke Hoekstra, tokom saslušanja pred Odborom za okolinu, javno zdravlje i bezbednost hrane (ENVI) koje je održano 2. oktobra, naglasio je važnost postepenog ukidanja fosilnih goriva, kao i subvencija za njih.
“Što pre fosilna goriva postanu prošlost, to bolje”, izjavio je, navodeći da su ona “kontraproduktivna za energetsku tranziciju EU”, prema saopštenju Evropskog parlamenta koje je usledilo nakon saslušanja.
U periodu od 2015. do 2021. godine, ekonomska zajednica obezbedila je subvencije za fosilna goriva u vrednosti od 52 milijarde evra ($61 milijarda), prema podacima Evropske agencije za okolinu.
S obzirom na nedavno visoke cene energije, neke države članice povećale su subvencije za fosilna goriva. Stoga je malo verovatno da će EU znatno napredovati ka postepenom ukidanju subvencija za fosilna goriva do 2030. godine, kako je ranije rekla EU agencija.
Hoekstra planira da se bavi ovim pitanjem i da osigura da EU ispuni svoje klimatske ambicije do 2040. godine.
Poslanici Evropskog parlamenta u Strazburu pitali su komesara kako vidi prioritete EU za COP28 i ključne elemente diplomatskih aktivnosti EU u oblasti klime kako bi svi glavni emiteri postali ambiciozniji.
Bivši ministar spoljnih poslova Holandije, Hoekstra, koji je ranije u svojoj karijeri zauzimao poziciju u velikoj naftnoj kompaniji Shell, vidi rešenje u većem oporezivanju emitera fosilnih goriva, ne samo u Evropi već i globalno.
“Želim da istražim međunarodni porez na kerozin, pomorsku taksu, porez na fosilna goriva, čak i deo prihoda od [sistema trgovine emisijama EU] – nijedan kamen ne bi trebalo ostaviti nepomičnim,” izvestio je FT o izjavi Hoekstre datoj Evropskom parlamentu.
Trenutno međunarodni sporazumi oslobađaju globalni transport od poreza na gorivo, iako sistem trgovine emisijama EU obuhvata aviaciju i proširiće se na brodarstvo sledeće godine.
Hoekstra je naglasio da EU “ne može sama postići klimatsku neutralnost”.
Uoči predstojeće UN konferencije o klimatskim promenama COP28 u Dubaiju, pozvao je na globalnu saradnju i istakao da je finansiranje klime ključno.
Naglasio je da je izgradnja globalne “koalicije za gubitak i štetu” ključna za obezbeđivanje finansija za zemlje u razvoju i pomoć u borbi protiv emisije ugljenika.
Uprkos jakim argumentima, Odbor za okolinu Evropskog parlamenta saopštio je za Reuters da je odložio odluku o tome da li će prihvatiti Hoekstru kao sledećeg šefa politike EU za promene klime
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.