Novi ekološki projekat bačkomonoštorskih udruženja građana

Deca

SOMBOR – Pored činjenice da slovi za prestonicu Zaštićenog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“, Bački Monoštor i njegovi žitelji se ne zanose mišlju da se bez njihovog ličnog aktivizma titula šampiona prirodnog zelenila može zadržati sama od sebe.

Zato Bačkomonoštorci i njihova brojna agilna udruženja građana godinama unazad preduzimaju veliki broj akcija ne bi li, ne samo sačuvali biodiverzitet svoje sredine, već ga i sačuvali od pošasti modernog vremena, nekontrolisanog gomilanja otpada.

Sa tim idejama, Bačkomonoštorci su u praksi već održali nekoliko „metodsko-pokaznih časova“ kako se masovnim recikliranjem održava čistoća životne sredine, ali i unapređuju opšti uslovi života lokalne zajednice zahvaljujući sredstvima prikupljenim recikliranjem PET ambalaže, stakla, aluminijumskih konzervi, papira… Da se radi o strateškom pristupu gotovo svih žitelja ovog sela pokazuje i započeti najnoviji projekat „Moja zajednica, zelena zajednica“ koji realizuje UG „Podunav“ u partnerstvu sa Udruženjem građana „Bodrog“, kao i već uobičejenoj saradnji sa Mesnom zajednicom Bački Monoštor i UG Vikend naselje Dondo. Cilj ovog projekta je da njegovi realizatori informišu svoje suseljane o temi upravljanja otpadom, kao i najznačajnijim međunarodnim dokumentima koje je Srbija potpisala u toj oblasti i Poglavlju 27. Кroz ovaj projekat predviđene su brojne radionice, edukacije i uspostavljanje sistema razdvajanja otpada na nivou sela, čemu će poslužiti oprema koja je planirana projektnim aktivnostima.

Naime, Monoštorci će u centru sela, pored već postojećih posuda za odlaganje PET ambalaže, stakla, mesta za odlaganje limenki, automobilskih guma, baterija, u nastupajućem periodu imati mogućnost za odlaganje papira, tekstila i elektronskog otpada. Veoma značajna je i nabavka traktorske drobilice za granje, koja će u velikoj meri da smanji količine otpada koji se često pronalazi na divljim deponijama. Početak realizacije projekta obeležen je kroz pet radionica sa decom, odnosno najmlađim Bačkomonoštorcima na temu reciklaže, zaštite životne sredine i zaštite prirode, koje su vodile Milena Avgustinov i Snežana Кovačević, sa učenicima nižih razreda seoske Osnovne škole „22. oktobar“.

Ovaj projekat je deo programa „Snažno zeleno“ koga finansira Evropska unija, a realizuje Beogradska otvorena škola u saradnji sa Mladim istraživačima Srbije i Inženjerima zaštite životne sredine. Opšti cilj projekta je unapređenje stanja životne sredine i kvaliteta života meštana u lokalnoj zajednici što podrazumeva smanjenje količina otpada koji završava na divljim deponijama, smanjenje količina komunalnog otpada, čistiju životnu sredinu i prirodu, te dodatna rešenja i mogućnosti za ponovnu upotrebu sekundarnih sirovina.

Tagovi:

Pročitajte još: