Nove tehnologije u kovid zoni u KBC “Dragiša Mišović”

BEOGRAD – Rukovodilac Klinike za anesteziologiju KBC “Dragiša Mišović” Predrag Stevanović izjavio je da je taj Klinički centar počeo da primenjuje najsavremeniju HoloLens tehnologiju u radu u crvenoj kovid zoni, a da je svoja dostignuća predstavio danas na najvećem svetskom simpozijumu o primeni novih tehnologija u medicini Med Teć koji se održava na Malti.

On je pojasnio da se radi o uređaju HoloLens, koji je razvio Microstoft.

Objašnjava da je Microsoft taj uređaj razvijao za NASU i tek je 2017. prvi put upotrebljen u medicini u Francuskoj, zatim nije korišćen sve do kovid krize, kada je ponovo nakratko korišćen u Londonu.

“To su naočare koje su u stanju da projektuju hologramske slike virtuelne realnosti. Da kombinuju realnu sliku onoga što vidite sa virtelnim hologramima koje možete da otvorite i da u isto vreme gledata dok koristite naočare”, navodi Stevanović.

On objašnjava da obično u crvenu zonu ulaze četiri anestiziologa koja imaju smenu od po osam sati, od čegai šest do sedam sati budu unutra u zaštitnim kombinezonima što je izuzetno teško.

“Da ne pominjem psihičke probleme usled gledanja muka najtežih pacijenata na respiratorima. Kovid je bolest koja dugo traje, iscrpljujuća je i ono što je najgore veliki je procenat smrtnosti pacijenata koji završe na intubaciji i na invanzivnoj mehaničkoj ventilaciji. Taj procenat je sličan u celom svetu i on se kreće do 80 odsto”, ističe Stevanović.

Prema njegovim rečima, tim se organiyuje tako što jedan kolega stavi uređaj na glavu, uključi se, uđe u crvenu zonu kovida i praktično ono što on vidi ispred sebe vide i ostali članovi tima koji sede u sobi za televizorom.

“Na taj način mi sa njim komuniciramo, pričamo i donosimo važne odluke da ne bi morao on sam da prelomi nekada u teškim trenucima. Pored toga, on pomoću HoloLensa otvara rendgen snimke, laboratoriju u obliku holograma gde može da vidi sve nalaze i pozicionira ih iznad pacijenta. Mi posmatramo sve to da bi stekli uvid u stanje pacijenta”, objasnio je Stevanović.

On ističe da nije lako staviti pacijenta na invazivnu mehaničku ventilaciju, kada se zna koliko je porazna statistika i da tu treba pomoć kolega da zajedno donesu.

“Na taj način mi smanjujemo vreme boravka lekara u crvenoj zoni za nekih 40 odsto. Kada smanjite vreme boravka u crvenoj zoni sa šest na tri i po do četiri i po sata, značajno pomažete kolegama. To se pokazalo uspešnim i objavili smo jedan rad na Svetskom kongresu anesteziologa koji je izazvao veliku pažnju”, rekao je Stevanovć.

On ističe da samo one kolege koje su radile u kovidu znaju koliko je to teško.

“Meni je razočaravajuće što kolege koje nisu radile u kovidu ne mogu da razumeju čemu smo mi izloženi. Za svojih 35 godina nisam radio teži posao i sa težim pacijentima. U takvoj situaciji svaka pomoć je dobrodošla”, poručio je Stevanović.

Dodaje da su prepoznali mogućnosti koje hololens nudi i van kovid sistema i da su ove nedelje uradili par operacija pomoću te tehologije.

“Ono što je važnije, to je prepoznato i u kabinetu premijerke Ane Brnabić i ministra zdravlja Zorana Lončara i dobili smo punu podršku da napravimo pilot projekat, čime bi mogli da unapredimo naš rad, olakšavamo rad u kovid zoni, ali i da unapredimo rad kada nam je potrebna pomoć stručnjaka udaljenog i po više hiljada kilometara”, zaključio je Stevanović.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.