BEOGRAD – U Klinici za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije od nedavno se obavlja operacija zbog koje su deca išla na lečenje u inostranstvo. Prof. dr Miloš Joković, direktor Klinike za neurohirurgiju, u izjavi za RTS naglašava da je ovo dan koji će obeležiti istoriju neurohirurške klinike.
U prethodnih 10 godina, zbog intervencije kojom se rešavao problem spasticiteta – povišene napetosti mišića koja onemogućava pokretljivost ekstremiteta – samo u Tursku bilo je upućeno na lečenje oko osamdesetoro dece.
Tim naših stručnjaka na čelu sa kolegom iz Turske, čuvenim neurohirurgom Memetom Ozekom, obavio je operaciju kod troipogodišnjeg deteta.
– Danas se radi prvi put kod nas, to je jedna faktički, kako mi kažemo, selektivna dorzalna rizotomija, to je operacija koja se primenjuje kod dece koje pate od povišenog tonusa u mišićima kojim onemogućava hod. Najčešći uzrok toga je cerebralna paraliza kod novorođene dece, najčešće je to uzrok krvarenje ili neka druga genetska stanja, i takva deca vremenom faktički postaju nepokretna zbog ukočenosti donjih ekstremiteta – objašnjava profesor Joković.
Hirurška intervencija pomaže da se deci povrati hod i da se može sprovoditi fizikalna terapija. U pitanju je multidisciplinarna forma lečenja tih pacijenata, ali kad ostale intervencije ne daju rezultate, onda se radi ova složena hirurška intervencija, dodaje profesor.
– Ovo je kruna saradnje između Adžibadema i naše klinike. Mi smo se godinama pripremali za ovu intervenciju. Koleginica Živković je godinu dana provela kod prof. Memeta Ozeka i ona će biti jedna od vodećih hirurga u ovoj patologiji – naglašava profesor.
Uz to, bila je potrebna nabavka određenih tehničkih sredstava i instrumenata jer ova intervencija podrazumeva presecanje dela nerva za nogu, a da pritom ostane funkcionalan kako napetost mišića ne bi prešla u mlitavost.
– Mi smo do sada poslali više od sedamdesetoro dece u Tursku i nekoliko njih je samoinicijativno išlo u Ameriku, tako da je ovo benefit zaista veliki i za našu decu, i za naše društvo, i za naš sistem. Tako da zahvaljujemo se i Kliničkom centru i razumevanju ministarstava koji su nam zaista omogućili da ovo privedemo kraju – ističe dr Joković, direktror Klinike za neurohirurgiju.
Kako bi se tim Klinike za neurohirurgiju, koji je multidisciplinaran, u potpunosti edukovao, najpre će nekoliko operacija biti obavljeno uz pomoć profesora Ozeka koji je došao sa još trojicom svojih kolega.
– Kada se zaista potpuno osposobimo da ne bude na uštrb, da decu ne šaljemo u inostranstvo, a da ih mi ovde operišemo, nego ćemo ih raditi onako kako bi se radila i u inostranstvu – zaključuje prof. dr Miloš Joković.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.