Na krajnjem istoku Uzbekistana, nalazi se bajkoviti grad pod imenom Samarkand. Jedan od najstarijih gradova centralne Azije, temelji se na bogatoj istoriji i kulturi.
Samarkand trenutno broji oko 412 hiljada stanovnika, dok je najviše naseljen Tadžicima. Koliko je ovaj grad poseban, govori podatak da se nalazi na Uneskovom spisku svetske kulturne baštine.
Pored toga što je bio poznat kao središnja tačka puta svile između Kine i Zapada, kroz ovaj grad prošle su istaknute istorijske ličnosti poput Aleksandra Makedonskog, Džingis-kana, Tamerlana, arapskih osvajača…
Iako i dan danas sija punim sjajem, Samarkand je svoj najveći preobražaj doživeo tokom vladavine Tamerlanovog unuka Ulugbega. Za samo 40 godina, on je uspeo da izgradi naučnu školu koja je okupljala najbolje astronome i matematičare, kao i nadaleko čuvenu opservatoriju.
Pored čuvene Ulugbegove opservatorije, tu je Registan, koji predstavlja srce ovog grada, prevedeno sa persijskog jezika Registan znači “peščano mesto”. Zatim je tu Bibi-Hanum džamija, jedna od najviših građevina ovog grada i nekropola – Šah-i-Zinda.
Ukoliko niste znali, prva fabrika papira u islamskom svetu osnovana je upravo u Samarkandu. Otkriće se odatle raširilo po islamskom svetu, a odatle u Evropu, ili kroz Španiju ili preko krstaša.
Antički duh ovog grada može se osetiti i danas, iako je savremeni Samarkand podeljen na dva dela. Postoji stari grad i novi grad koji je razvijen za vreme Ruskog carstva i Sovjetskog Saveza. U starom gradu danas se nalaze istorijski spomenici, prodavnice i stare privatne kuće, dok novi grad obuhvata upravne zgrade zajedno sa kulturnim centrima i obrazovnim ustanovama.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.